Потписан уговор о концесији за београдски аеродром

Представници Владе Србије, Аеродрома "Никола Тесла" и француске корпорације "Ванси" потписали су уговор о концесији на 25 година за београдски аеродром. На примеру "Вансија" и београдског аеродрома видимо да постоје инвеститори који желе да учествују у пројектима у Србији кроз модел јавно-приватног партнерства, истакла је премијерка Ана Брнабић.

Уговор о концесији на 25 година обухвата финансирање, управљање, одржавање, проширење и надоградњу постојећег аеродромског терминала и полетно–слетне стазе. Укупна номинална вредност трансакције је око 1,46 милијарди евра.

Уговор о концесији у Палати "Србија" потписали су министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, главни извршни директор "Ванси концесије" и председник "Ванси ерпортса" Никола Нотбар, Масимо Бруцо из компаније "Ванси ерпортс Србија" и в. д. генералног директора Аеродрома "Никола Тесла" Саша Влаисављевић. 

Премијерка Ана Брнабић рекла је да је потписана концесија са "Ванси ерпортом" одличан показатељ да је Србија на добром путу, али и представља "не круну" већ још један озбиљан корак у правцу модерне европске државе, лидера Западног Балкана у спровођењу реформи.

Брнабићева је на свечаности потписивања концесије рекла да је након свеукупних реформи које је спровела претходна влада, влада коју она предводи наставила у том правцу и истакла да се сада можемо похвалити суфицитом, финансијском стабилношћу, све бољим кредитним рејтингом, падом стопе незапослености и јавног дуга.

Истакла је и да Светска банка и Светски економски форум својим оценама и похвалама доприносе томе да је све више инвеститора који долазе у Србију, да је Србија све боље позиционирана, а да су одличан показатељ да смо на добром путу озбиљне понуде које су за концесију стигле од светски најпознатијих фирми.

Како је рекла, уверена је да су међу основним разлозима што је тако велика фирма из Француске, са 35 аеродрома и 275 милиона путника годишње, дошла у Србију и успешно спроведен аранжман са ММФ-ом и свеобухватне реформе и жеља да постанемо лидер у региону у свим сегментима.

У том смислу, премијерка је указала да смо са 2,6 милијарди евра страних инвестиција на првом месту у региону, а да смо светски лидер по привлачењу гринфилд инвестиција, како то пише Фајненшел тајмс.

Како је рекла, јачање и промоција Србије као земље знања, креативности и несутрашивости да стремимо све вишим циљевима јесу наш фокус, а, додаје, са поносом може да каже да је премијерка током чијег мандата је и потписана ова концесија вредна око 1,5 милијарди евра.

"Очекујемо 15 милиона путника годишње"

Нагласила је да је у претходном периоду, захваљујући добром пословању и улагањима из сопствених средстава аеродром у Београду дошла до цифре од 5,3 милиона путника у претходној години и да очекује да ће "Ванси" то подићи на 15 милиона путника годишње, чиме ћемо се позиционирати као чвориште ваздушног саобраћаја и добра туристичка дестинација.

Премијерка је рекла да је прошле године остварен девизни прилив од туризма у висини од 1,1 милијарду евра, а да ће, захваљујући и овој концесији, он бити све већи, а туризам бити све значајнија грана привреде.

Брнабићева је подсетила да је Влада Србије издвојила 128 милијарди динара за капиталне инвестиције, што је за трећину више него претходне године, да у даљем периоду и раду има још много корака, да ће бити тешко, али да догађаји попут данашњег уливају поверење да ћемо све тешкоће успети да пребродимо.

Она је упутила највећу захвалност председнику Србије Александру Вучићу, који је, истакла је, највише веровао у овај пројекат и који га је и започео.

Како је рекла, "Вансију" жели успешно пословање, а свима нама још много таквих успешних пројеката, а додала је и да је данашње потписивање уговора један од симбола вековног пријатељства Србије и Француске.

"Ове године циљ да незапосленост буде испод десет одсто" 

Циљ Владе Србије је да у овој години спусти стопу незапослености испод десет одсто, изјавила је премијерка Брнабић, након потписивања уговора о концесији.

Како је објаснила, када Аеродром "Никола Тесла" буде почео да ради у пуном капацитету, потенцијал у туризму биће према њеним речима огроман, и утицаће додатно на раст економије, БДП-а, као и на додатно смањење незапослености.

"Нама је циљ да ове године стопу незапослености смањимо испод десет одсто, због чега настављамо да радимо на растерећењу привреде попут повећања неопорезивог дела рада радника и пореских подстицаја за почетнике у пословању", рекла је Брнабићева.

Да би Србија наставила да се развија, каже премијерка, неопходна је помоћ из свих крајева земље.

Премијерка каже да привреда на локалном нивоу и политика која је усмерена на пројекте значајне за локалну заједницу, како истиче, чине мотор будућег напретка Србије.

"Зато долазак успешне и моћне француске компаније видим као добар сигнал и подстицај локалној самоуправи да буде ефикаснија, јер управо на примеру 'Вансија' и београдског аеродрома видимо да постоје инвеститори који желе да учествују у пројектима у Србији кроз модел јавно-приватног партнерства, а који је до сада био скоро у потпуности неискоришћен", оценила је Брнабићева.

Михајловић: Концесија важна за даљи развој Србије

Министарка грађевинарства Зорана Михајловић изјавила је да је уговор о концесији београдског аеродрома велика ствар за даљи развој наше земље и да је циљ да постанемо транспортни коридор и чвориште за овај део Европе.

Након потписивања уговора са француском компанијом, Михајловићева је рекла да је ово велики дан за Србију и Београд, као и за сам аеродром.

Подсетила је да је на томе рађено у претходних неколико година и да је штета што председник Александар Вучић није присуствовао потписивању пошто је то била његова визија и идеја.

"Све што смо до сада урадили за развој инфраструктуре види се и по овом уговору. Ово је једна од најбољих светских компанија."

Михајловићева је истакла да уговор о концесији значи даљи развој Аеродрома "Никоа Тесла" и додала да ће сваке године бити исплаћивана такса.

Нагласила је да београдски аеродром треба да постане транспортно чвориште не само у југоисточној Европи већ за целу Европу.

"Ово је додатни ветар у леђа пријатељства Србије и Француске", нагласила је Михајловићева. 

"Велики корак за Француску и Србију"

Амбасадор Француске у Србији Фредерик Мондолони уверен је да ће уговор о концесији Аеродрома "Никола Тесла" са француском компанијом "Ванси" привући многе друге француске компаније у Србију.

Амбасадор је нагласио да у Србији данас послује око 100 француских компанија, које запошљавају око 10.000 људи. 

"Уверен сам да ће се тај број повећати у будућности", рекао је Мондолони на церемонији потписивања уговора о концесији и подсетио да ће Француска организовати у Београду од 30. маја до 1. јуна регионални пословни форум за 12 земаља региона укључујући и Србију.

Он је нагласио да је ова година најбоље почела за Француску и Србију јер је српска влада одлучила да додели концесију за Аеродром "Никола Тесла" компанији "Ванси". 

"Тај уговор је велики корак за Француску и Србију и желим да се званично захвалим српским властима, председнику Александру Вучићу и премијерки Ани Брнабић и целокупној влади на свом избору", рекао је амбасадор.

Како каже одлука да се концесија додели великој француској компанији омогућиће наставак и унапређење развоја београдског аеродрома, те да је то добар избор за Француску, за "Ванси", али је добар избор и за Србију.

"Ми заједно желимо да градимо једно победничко партнерство и користан однос са Србијом заснован на дугорочном и обостраном пријатељству", нагласио је он.

Амбасадор је указао на историјско пријатељство Француске и Србије и да је жеља да се гради заједничка будућност.

"Француска подржава Србију у правцу приступања ЕУ, подржавамо реформе у Србији и желимо да будемо присутни у Србији. Радимо са нашим српским пријатељима како у домену политике тако и у домену привреде", закључио је Мондолони. 

Нотбар: Снажно верујемо у Србију

Председник "Ванси ерпортса" Никола Нотбар рекао је да та компанија снажно верује у Србију и успех концесије београдског аеродрома и најавио отварање нових радних места.

"Имамо знање које ћемо овде применити како би се отворила нова радна места и привукле нове инвестиције. Ако буде више посла, то ће бити добро и за град Београд и за саму концесију", навео је Нотбар одговарајући на питање новинара.

Како је рекао, београдски аеродром има капацитете за даљи развој који је предвиђен концесијом, а главни покретач је управо раст броја путника који бележи "Никола Тесла".

Нагласио је да је значајно и то што Србија бележи раст броја туриста, као и да је то све заједно са развојем саобраћаја вин-вин ситуација.

"Зато смо дали најбољу понуду, јер снажно верујемо у Србију."

Нагласио је да ће компанија уложити новац у аеродром и да ће акценат бити на квалитету и повољним ценама, по чему је "Ванси" већ познат.

Нотбар је рекао да ће радити и на отварању нових веза Београда са другим дестинацијама.

Влаисављевић: Београдски аеродром са "Вансијем" иде у светску елиту

Вршилац дужности директора Аеродрома  "Никола Тесла" Саша Влаисављевић сматра да ће београдски аеродом са концесионаром компанијом "Ванси" прећи од регионалог играча у светску елиту.

Према његовим речима, француска компанија "Ванси" ће преузети управљање београдским аеродромом половином септембра, а најкасније у децембру.

"Концесија је фантастичан потез. Аеродром је у последње четири године направио рекордне пословне резултате, и у права два месеца ове године имамо 631 хиљаду путника, што је за три одсто више", рекао је Влаисављевић.

Додао је да остављамо "Вансију", која је светска компанија и један од најбољих оператера у свету, "чисту и здраву" компанију.

"Сматрамо да са њиховим управљањем београдски аеродром иде на светску мапу управљања. Такође, сматрам да са садашњих 5,3 милиона путника годишње, већ у наредних пет година треба да дођемо од 10 до 15 милиона путника годишње. Ми више нисмо регионални играч, пошто смо већ најбољи у региону, и сада идемо на светску мапу", нагласио је Влаисављевић.

Француска компанија дала је најбољу понуду за концесију која ће бити реализована кроз изградњу и реконструкцију, одржавање и управљање инфраструктуром аеродрома и обављање делатности оператера.

Уплата у буџет Србије износи 501 милион евра, а непосредне инвестиције "Вансија" биће око 730 милиона евра. Сваке године од шест до 16 милиона евра ићи ће у буџет Србије на основу таксе.

"Ванси" се обавезао да неће отпуштати раднике и да у наредне три године неће повећавати таксе на аеродрому.

Са Аеродрома "Никола Тесла" поручују да су иза њих четири рекордне године.

"Ванси" је један од највећих аеродромских оператера у Европи. Годишње услужи 132 милиона путника на 200 аеродрома.

Аеродром "Никола Телса" ће бити централа "Вансија" у југоисточној Европи, са којег ће развијати свој међународни саобраћај, а нарочито интерконтиненталне летове. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи