Инвестирање у граничне прелазе за бољи проток робе између Србије и БиХ

Протоколом о уклањању нецаринских баријера у трговини, потписаним пре пар дана, Србија и Босна и Херцеговина су отклониле седам од 13 идентификованих баријера које спречавају интензивнију трговинску размену и слободан проток робе. Усклађивање прописа и механизама за њихово спровођење се наставља, а унапређење протока робе, како је закључено, омогућиће и инвестирање у два гранична прелаза Котроман – Вардиште и Љубовија – Братунац.

У Котроману, где је, преко границе Србије и Босне и Херцеговине у овој години до сада превезено око 500.000 тона робе, проблем настаје углавном током летње туристичке сезоне и то због недостатка простора. Пројекат реконструкције тог граничног прелаза је урађен и изградња се очекује у наредној години.

"Самом изградњом граничног прелаза ћемо добити доста паркинг места за смештај теретних камиона и аутоматски ћемо ослободити овај магистрални пут који је већ сада тренутно нама  гранични прелаз, и за смештај и тог теретног и путничког, као и аутобуса", каже шеф граничног прелаза Котроман Александар Максимовић.

Од укупно 11 друмских граничних прелаза између Србије и БиХ робни транспорт је, за сада, могућ на шест прелаза, па се са нестрпљењем чека и отварање моста Љубовија – Братунац на коме ће бити нови, заједнички гранични прелаз.

"Први је удаљен гранични прелаз 100 километара у Зворнику, овде би се скратило на пола пута, можда неких 45, 46 километара, би нам био први прелаз и нормално, смањили би се трошкови транспорта и брже би то можда ишло", каже Милисав Јовановић из Бујаковића.

Нови мост између Љубовије и Братунца – Братољуб, већ је спојио обале Дрине, али му још недостају заједнички гранични прелаз и приступне саобраћајнице на територији Босне и Херцеговине.

Пут од Сарајева до Београда и назад, преко овог моста и граничног прелаза, биће краћи за 140 километара. То је посебно важно за транспорт робе, која преко Подриња стиже и до централне Србије и Шумадије.

Убрзање протока људи, роба и капитала, на граничним прелазима, део је настојања да се унапреде економски и трговински односи две државе, које у идућој години очекују раст трговинске размене од 14 до15 одсто.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи