Шеф Светске банке у Србији за РТС: Важно је приватизовати државна предузећа

Стивен Ндегва, шеф Канцеларије СБ у Србији, је у првом интервјуу за српске медије честитао Влади 43. место на листи услова пословања. За даљи напредак критично је олакшавање процеса плаћања пореза и прикључења на електричну мрежу, каже Ндегва за РТС.

Србија је трећу годину заредом напредовала на "Дуинг бизнис" листи Светске банке о условима пословања, али је поручено да има још доста корака пред њом. Истовремено, Управни одбор те међународне финансијске институције одобрио је Србији зајам од 119 милиона долара за Програм унапређења ефикасности и одрживости инфраструктуре.

Србија је на 43. месту Светске банке по лакоћи пословања, 50 места боље него пре четири године. Чули смо, наша влада је тада рекла да је циљ за идућу годину да Србија буде у првих 30. Да ли је то можда превише оптимистично?

– Пре свега, желим да честитам Влади на том 43. месту. Као што сте то и рекли, прошле године је место било 47. тако да Србија напредује. Добро је бити амбициозан али је и важно констатовати да се бројни кораци у том правцу морају реализовати. Две су критичне области да би се то урадило. Прва је плаћање пореза и да се олакша тај процес предузећима. Порески терет је велики, посебно за нове фирме. Неке морају да плате у вредности шест месеци зарада, а такође прикључак на електричну енергију је компликован процес и ту Србија може да напредује. Амбиција је одговарајућа јер ако погледате, рецимо, како је решен проблем издавања грађевинских дозвола – прошле године Србија је била на дну, а сада је 10. на свету.

Према вашем мишљењу, шта је најважније како би се још више напредовало на тој листи? Да ли се ради о политичкој вољи или се ради о техничким детаљима и мање административног терета?

– Углавном се ради о техничким детаљима, али је потребно да власти буду опредељене за раст и да отварају тржиште за конкуренцију. За нас две најважније ствари како би Влада Србије направила боље пословно окружење јесте да створи простор за приватне фирме. У овом тренутку више од 600 предузећа је у власништву државе. Највећа државна предузећа, 10 њих у Србији, од њих је шест у власништву државе, тако да је важно приватизовати и отварати те секторе за тржиште и конкуренцију.

Такође постоје и јавна предузећа и тиме се бавите заједно са Владом, имате пројекте заједно по том питању. Шта мислите да је највећи тест за Владу?

– Желели бисмо да, рецимо, видимо напредак приватизације код банака и осигуравајућих компанија. То би био показатељ да је Влада озбиљно решила да учини економију конкурентнијом и да привуче нове инвестиције. Такође бисмо волели да имамо боље управљање и Влада је и за то опредељена. У ЕПС-у и у "Србијагасу", они су то већ радили, реформисали су "Железнице" тако да постоји капацитет, заинтересованост, само је потребно ићи хитно напред.

Почетком овог месеца Светска банка је одобрила нови кредит за инфраструктуру. Зашто је то битно за нас?

– То је важно за Србију јер ће помоћи Србији да модернизује инфраструктуру, да буде ефикаснија. Имамо два дела: први део је да се омогући одржавање осам хиљада километара путне мреже, не само одржавањем већ променом начина одржавања кроз уговоре. Такође, потребно је модернизовати више од 200 јавних објеката да би били енергетски ефикаснији. То ће наравно донети уштеде за државни буџет.

Какав је програм Светске банке за Србију за идућу годину?

– Идуће године фокусираћемо се да помогнемо Влади у реформи пореског система како би пореска управа била ефикаснија, да се поједностави Закон о порезу, да би то помогло предузећима. Помоћи ћемо и Влади да рационализује, можда и приватизује банкарски сектор.

А ако говоримо о новим кредитима...?

– То ће бити, свакако, нови кредити. Неки ће бити и додатни. Рецимо, постоји један здравствени програм који ће додати нови новац, око 300 милиона долара идуће године, али то умногоме зависи од тога шта Влада планира са буџетом и на који начин можемо да реагујемо на то. Тако да смо у складу са оним што Влада жели и њеним приоритетима.

Да ли то има било какве везе са програмима ММФ-а, јер идуће године се завршава Програм Србије са ММФ-ом. Шта мислите, да ли нам треба нови аранжман?

– То је на Влади да одлучи. Ми генерално мислимо да су програми и стендбај аранжмани ММФ-а важни како би се дало поверење међународним тржиштима да је Влада Србије фокусирана на спровођење рационалне политике, односно управљање јавним расходима и да озбиљно приступа реформама. Аранжман ММФ-а ствара поверење у перформансе Владе и државе тако да могу да дођу инвеститори, и увек је добро то имати.

Број коментара 20

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво