Љајић: Тражимо од Приштине укидање мере на увоз брашна

Министарство трговине, туризма и телекомуникација уложило је протест Привременим институцијама самоуправе у Приштини задуженим за спровођење ЦЕФТА споразума и представницима Унмика и затражило укидање тзв. заштитне мере од 23. октобра којом се уводи специјална увозна дажбина за брашно из Србије од 40 евра по тони, изјавио је министар Расим Љајић.

"Ово је класична ванцаринска баријера којом се спречава или чак зауставља извоз брашна из Србије", упозорио је Љајић.

Заштитну меру косовске власти су, како је објаснио, увеле јер се "наводно" брашно из Србије продаје испод тржишне цене, односно цене производње.

То је, тврди Љајић, потпуно нетачно јер је цена брашна која се извози на тржиште Македоније, БиХ и Црне Горе готово идентична и до сада није било приговора од стране ових партнера.

"Нема различитих цена за регион. Једину разлику у цени килограма брашна могу да направе трошкови превоза, па је у том смислу логично да ће брашно бити нешто јефтиније у Приштини, него, рецимо, у Тирани", објаснио је министар.

Додао је да се овде ради о протекционистичкој мери која је донета под притиском косовског млинарског лобија.

Такса од 40 евра по тони је, како тврди Љајић, таман толика да извоз брашна из Србије учини неисплативим.

"Уколико се ова мера не повуче, затражићемо хитан састанак Заједничког комитета ЦЕФТА како би се ово питање ставило на дневни ред, а истовремено ћемо се обратити и надлежним телима Европске комисије", закључио је министар.

Из Привредне коморе Србије кажу да би дистрибутери из централне Србије могли до краја ове године да имају штету од три и по милиона евра.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи