Изостало појефтињење горива на бензинским пумпама

Сиво нафтно тржиште је готово искорењено. Захваљујући сталној контроли горива, такозваним маркирањем, од 2015. године у легалне токове враћено је 250.000 тона деривата, од чега је државни буџет приходовао 125 милиона евра. Међутим, возачи су и даље незадовољни, јер је изостало очекивано појефтињење горива на пумпама, за шта је било услова, посебно протеклих месеци.

Контрола обухвата производњу, транспорт, увоз и промет нафте и деривата. Од почетка године од 3.700 узорака узетих у рафинерији, складиштима, баржама, цистернама и пумпама, само у осам случајева нађени су деривати којима се није знало порекло. Од фебруара се контролишу и резервоари возила корисника и ту су поднете прве прекршајне пријаве.

"Ту имамо 28 негативних узорака код крајњих корисника, с тим што то могу бити и узорци који на крају неће бити процесуирани на суду, биће ослобођени уколико је реч о субјектима који су танкали, сипали гориво ван Републике Србије. Они то морају доказати на суду", наводи Славиша Петковић из Републичке тржишне инспекције.

У сузбијању нелегалне трговине дериватима поред тржишне испекције, полиције и царине, укључена је и Пореска управа.

"Можемо да кажемо да је 125 милиона евра финансијски ефекат који смо имали у протекле три године. С тим што за 2017. годину такође имамо пораст уплате од акциза и значајан пораст маркираних количина", истиче Снежана Ристић из Министарства рударства и енергетике.

На српском тржишту, поред домаћих прометника, послују и значајне европске нафтне компаније.

"По мојој процени имамо једно конкурентно тржиште, где је увоз деривата слободан, где се цене деривата такође слободно формирају, где имате могућности да за велике потрошаче, велике купце деривата нафте у Србији договарате или преговарате услове продаје и трговине", каже Љубинко Савић из Одбора за енергетику ПКС.

У региону, по цени дизела Србија је на самом врху лествице, а бензина у средини. Према оцени стручњака, има простора за снижење малопродајних цена.

"Конкуренције нема, дакле када је реч о ценама деривата, конкуреције има само по броју пумпи. Имамо 1.400 пумпи, али готово да су идентичне цене на свим пумпама. Уместо да је у међувремену дошло до појефтињења за скоро 15 динара, с обзиром на никада нижу вредност долара у односу на евро и никада јачи динар, дошло је до поскупљења", указала је новинарка Политике Јасна Петровић Стојановић.

Литар горива у Босни и Херцеговини у просеку је јефтинији за 30 динара него код нас, а у Македонији чак 50. Због сузбијања шверца деривата надлежни најављују појачану контролу у пограничним местима.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи