РЗС: Приходи српских домаћинстава 60.195, трошкови 61.477 динара

Српско домаћинство је у другом кварталу 2017. године у просеку располагало месечним приходом у новцу и у натури у износу од 60.195 динара, док су просечни расходи за личну потрошњу износили 61.477 динара, саопштио је Републички завод за статистику.

Просечни месечни приход по домаћинству је у посматраном периоду био за 2,6 одсто виши него у другом кварталу прошле године, када је износио 58.656 динара.

У поређењу са прва три месеца 2017, просечни приходи домаћинстава су у другом кварталу били већи за 0,2 процента.

Раст на годишњем нивоу је резултат повећања прихода из редовног радног односа и пензија, који имају највећи удео у укупним приходима домаћинстава од 82,1 одсто у другом тромесечју 2017, док је нижи од раста забележеног у првом кварталу ове године због смањења прихода од пољопривреде, што је последица утицаја сезоне и временских услова.

Највећи удео у приходима имају они из редовног радног односа - 50,3 одсто, и пензије (31,8 одсто).

Следе приходи од натуралне потрошње (3,7), приходи ван редовног радног односа (3,0), затим од пољопривреде, лова и риболова (2,9) остала примања од социјалног осигурања (2,8), остала примања (2,6), а 2,9 процената чине приходи из осталих извора.

Издаци за личну потрошњу домаћинстава су у другом кварталу 2017. износили 61.477 динара и номинално су виши за 2,2 посто него у упоредном лањском тромесечју и за 0,2 одсто виши у односу на први квартал.

Највећу ставку у потрошњи домаћинстава чине издаци за храну и безалкохолна пића, 34,2 одсто, и расходи за становање, воду, електричну енергију, гас и остала горива - 16,6 процената. 

Следе издаци за транспорт са уделом од 9,0 посто, за остале личне предмете и остале услуге(6,1), за одећу и обућу (5,5), за комуникације (5,5), за рекреацију и културу (4,8), за алкохолна пића и дуван (4,8), за опрему за стан и текуће одржавање (4,6), за здравље (4,5) и за остале групе личне потрошње (4,4 одсто).

Од укупног броја домаћинстава предвиђених за анкетирање у другом кварталу 2017. (2.214 за Републику Србију), анкетирано је 1.619 домаћинстава, односно 73 процента, наводи се у саопштењу.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво