Недимовић: Извешћемо из сиве зоне 100.000 радника

Меморандум о сарадњи на реализацији пројекта Повећање прилика за запошљавање сезонских радника потписан је у Влади Србије између Немачке развојне агенције (ГИЗ), НАЛЕД-а и ресорних министарстава.

Министар пољопривреде Бранислав Недимовић изјавио је том приликом да је потписивањем тог меморандума омогућено успостављање електронског система за ангажовање сезонских радника у пољопривреди као и сузбијање сиве економије у земљи.

"Највећи део послова у пољопривреди се обавља у црној зони. То је тако највише због бирократских препрека", казао је Недимовић додајући да ће се успостављањем ваучера, тренутног електронског уписивања радника на терену у систем, 80–100.000 људи укључити у систем.

Као резултат тог пројекта, Недимовић сматра да ће се следеће године повећати број регистрованих запослених који ће имати пензијско и инвалидско осигурање.

"Корист ће имати држава јер ће имати јасно евидентирана лица, осигураће се порески приходи, а и послодавци ће имати корист и биће заштићени", рекао је он.

Недимовић је објаснио да ће захваљујући целом пројекту бити израђена и апликација за мобине телефоне преко које ће послодавци тренутно моћи да пријаве сезонске раднике.

Рекао је да је цео модел преписан из мађарског искуства и да он већ функционише у неким земљама региона и даје резултате.

Пројекат који заједнички реализују НАЛЕД, Немачка развојна сарадња (ГИЗ), финансиран је средствима немачког Савезног министарства за економску сарадању и развој (БМЗ), а партнери су Министарство пољопривреде, Министарство рада и Министарство финансија. 

Министар рада Зоран Ђорђевић истакао је да је Мађарску, која је применила такође електронски систем пријављивања радника сезонаца, на тај начин значајно смањила број незапослених и рад у сивој зони.

Он је истакао да је чак 65 одсто грађана који раде сезонске послове у пољопривреди у последњем кварталу прошле године радило без пријаве.

"Мењаћемо закон у смислу да ће бити обавеза пријављивања радника истог тренутка", рекао је Ђорђевић и додао да ће Инспекција рада појачати контроле на терену.

Рекао је да ће инспекторима бити омогућено да са терена пријаве радника електронским путем, ма где да се затекне.

Амбасадор Немачке у Србији Аксел Дитман казао је да ће се тим пројектом омогућити да они из најнижих слојева друштва који иначе и највише раде на сезонским пословима буду уведени у легални систем рада.

Председник Управног одбора НАЛЕД-а Александар Ружић објаснио је да око 300.000 људи раде у сивој зони као сезонци те да је за развој пројекта издвојено 400.000 евра.

Рекао је и да ће послодавцима који ангажују сезонце, пензионере и младе старости између 15 и 18 година и пријаве их електронским путем, порези и доприноси бити умањени 30 одсто.

Како је објаснио, у Мађарској је на тај начин запослено 700.000 грађана и уведено у легалне токове.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи