Љајић: Држава ће морати да укине уредбу о заштити цене хлеба

Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је да ће држава у неком тренутку морати да укине уредбу о заштити цене хлеба од брашна тип-500.

"У неколико наврата смо добили препоруку Европске комисије да и ову уредбу укинемо", рекао је Расим Љајић за Танјуг и објаснио да је та уредба једина преостала уредба којом се у Србији регулише цена неког производа.

Љајић објашњава да држава уредбом о цени хлеба штити оне најсиромашније, али и да се она коси са принципима слободног функционисања тржишта и, у неком тренутку, мораћемо да је укинемо.

"Развој економије је, ипак, најбоља социјална политика", оцењује министар, говорећи о томе на које начине влада може да смањи ниво сиромаштва у држави.

На питање да ли и даље постоји идеја у влади да се израде социјалне карте за најсиромашније грађане, Лајић је објаснио да је за израду социјалних карата потребно око 30 милиона евра, а да су резултати који би се тиме добили "под знаком питања". 

"Најбоља социјална политика је јака економија, запошљавање људи и то је оно што трајно решава проблем сиромаштва", рекао је министар.

Удвостручен број туриста из Кине 

Број кинеских туриста у Србији у првих пет месеци ове године је готово удвостручен, каже министар трговине, туризма и телекомуникација и додаје да се ради на регионалном повезивању понуда за туристе из Кине. 

Објашњава да је навика кинеских туриста да обиђу још две или три земље након што посете Србију.

"Зато се удрузујемо са другим земљама у региону. То смо до сада радили и са Црном Гором, са БиХ, туром ''Путевима Валтера'', затим са Мађарском, а то ћемо радити и са Бугарском", рекао је министар Љајић за Танјуг.

Подсећа и да је у првих пет месеци ове године броја кинеских туриста у Србији повећан за 187 одсто, да је протекле године било 18 хиљада кинеских туриста те не сумња да ће "ово бити много успешнија година".

Говорећи о капацитетима за смештај великог броја кинеских туриста, чији се значајан број очекује и у наредним годинама, Љaјић каже да држава паралелно са отварањем авиолиније Београд-Пекинг и другим пројектима за привлачење страних туриста, ради на ревитализацији бројних туристичких објеката.

Напомиње да се ради на развоју туристичке понуде у земљи, али и на регионалном повезивању понуда за туристе из Кине.

Хитно решити власнички статус бања 

Министар Љајић каже да се хитно мора решити питање власничких односа над српским бањама, које у овом тренутку представљају "полумртав капитал".

"Имамо преко 300 термалних извора, више од 30 познатих бања, али морамо да решимо њихов формално-правни статус, да држава преузме власништво над тим бањама", рекао је Љајић. 

Упитан зашто до сада то није учињено, министар каже да је у већини спорних бања које чекају да буду приватизоване, Фонд ПИО тај који располаже власништвом.

Да би држава могла да управља бањама, истиче, "очекујемо да Фонд у једној транспарентној процедури пренесе право на државу", како би, каже, држава могла да спроведе поступак стратешког партнерства, јавноприватног партнерства или да прода бање.

"Неке бање ће сигурно остати у државном власништву али морамо да омогућимо улазак приватног капитала у њих како би се тај вид туризма развијао", наглашава Љајић. 

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи