Суфицит у буџету 33,2 милијарде динара

Буџет Србије је у првој половини 2017. године имао суфицит од 33,2 милијарде динара, објавило је Министарство финансија. Крајем јуна, јавни дуг Србије пао је на 65,7 одсто.

У овом периоду, наводи Министарство финансија, наплаћени су приходи у износу од 549 милијарде динара, док су расходи били 515,8 милијарди динара.

У Министарству кажу да је у јуну остварен суфицит од 20,7 милијарди динара, при чему су укупни приходи износили 114,7 милијарди, док су расходи били 94 милијарде динара.

"Наплаћени приход у јуну, у износу од 33,7 милијарди динара, указује да ће овогодишњи износ пореза на добит знатно премашити планирани буџетски износ", пише у саопштењу Министарства финансија.

Порески приходи износили су 100 милијарди динара, а с обзиром на то да се у јуну уплаћује порез на добит правних лица према годишњем обрачуну, приход је у том месецу, кажу у Министарству, знатно виши у односу на остале месеце.

По основу ПДВ-а у јуну је наплаћено 33,8 милијарди, а од акциза 22,7 милијарди динара.

Како се објашњава у саопштењу, на наплату акциза на дуван током јуна утицала је и планирана корекција износа акциза на дуванске производе у јулу, а због повећане потрошње сезонског карактера (саобраћај и пољопривредни радови), расте наплата акциза на нафтне деривате.

Расходи за запослене у јуну, наводе, износили су 19,7 милијарди динара, а трансфери организацијама обавезног социјалног осигурања (Фонд ПИО, РФЗО, НСЗ, Фонд СОВО) 15,6 милијарди динара.

За капиталне инвестиције расходи буџета у првој половини године износили су 30,8 милијарди динара, а само у јуну 13,2 милијарде, што је приближно колико је и било планирано, наводи се у саопштењу Министарства финансија.

На нивоу државе на крају јуна, додају, забележен је укупан фискални суфицит у износу од 44,1 милијарде динара и примарни фискални суфицит од 116,8 милијарди динара, а према договору са ММФ, максимални укупни фискални дефицит за прву половину године требало је да износи 36,1 милијарди динара.

Збирни суфицит локалних самоуправа (општина и градова) на крају јуна износио је 10,5 милијарди динара, а АП Војводине 3,8 милијарди динара.

Фондови обавезног социјалног осигурања су на крају јуна, кажу, били у дефициту од три милијарде динара па је тако Фонд ПИО имао дефицит од 5,2 милијарде динара који је финансиран пренетим средствима из претходне године, а РФЗО је забележио суфицит у износу од 100 милиона динара.

Национална служба за запошљавање је имала суфицит од 2,1 милијарде динара, док је Фонд СОВО прву половину године завршио са избалансираним буџетом.

Државна предузећа надлежна за одржавање и изградњу путева, "Путеви Србије" и "Коридори Србије" имају дефицит од 300 милиона динара, наведено је у саопштењу Министарства финансија.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. мај 2024.
14° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара