Предложено повећање цене малине до 20 динара по килограму

На састанку произвођача малина, откупљивача и министра пољопривреде предложено је да се садашња аконтна цена, која се креће од 120 до 145 динара, повећа за двадесетак динара. Малинари кажу да не пристају на мању цену, док ресорни министар очекује раст цене тог воћа и поручује да је најважније решити проблем неповерења између произвођача и откупљивача.

После тродневеног испитивања тржишта у Пољској, где је просечна цена малине 145 динара, српски произвођачи и даље траже већу откупну цену. То правдају бољим квалитетом српске малине. 

Добривоје Радовић из Асоцијације малинара Србије за РТС каже да данас није постигнут договор већ је то, каже, предлог извозника да аконтна цена буде 160 динара.

"Да смо се договорили, морали бисмо нешто да потпишемо. Они су предложили да ће померити цену за 160 динара за дан, два, за 48 сати", истaкао је Радовић након састанка у Влади Србије.

Агенцији Бета Радовић је рекао да то није задовољавајућа цена али да је важно да се "разбије договор откупљивача (хладњачара) о јединственој монополској цени".

Додао је да је значајно и то што су произвођачи у Босни и Херцеговини обећали да неће продавати јефтино малину српским откупљивачима који су је куповали јефтино и уцењивали произвођаче у Србији.

Радовић је рекао да је на састанку делегације произвођача и хладњачара, који су ишли у Пољску да провере цену малине, саопштено да се то воће у тој земљи продаје по 1-1,2 евра по килограму.

Он је, међутим, истакао да је пољска малина лошијег квалитета од српског "виламета" и да због тога цене нису за поређење.

Додао је да је произвођачима малина у Србији једина исплатива цена 1,83 евра односно 220 динара по килограму, због чега очекују да ће смањена понуда "погурати" садашње цене од 120-140 динара до тог нивоа.

"Пола рода малине је продато по садашњим багателним ценама за кеш а пола је смештено у хладњаче по аконтним ценама од 120-140 динара и чека да то воће поскупи", рекао је Радовић.

Божо Јоковић из ариљске фирме "Агро еко воће" указује да у наредном периоду треба да се поради на томе да се произвођачке групације ојачају, да не зависе у толикој мери од хладњачара и извозника, већ да могу да продају свој производ у неко догледно време. 

Малинари у Војводини, који носе више од 10 одсто производње тог воћа, имају други проблем. 

"Аконтна цена од 160 динара не значи за нас из Војводине, зато што хладњаче нису позициониране на том терену тамо, већ агенти хладњача које су позициониране у Србији купују малину у Војводини, самим тим је нижа наша цена тренутно тамо", напомиње Бојан Пејић из Удружења "Бачкопољски малинари".

За ресорног министра решење проблема је на видику. Министар пољопривреде Бранислав Недимовић објашњава да је Влади најважније да испита какво је стварно стање на тржишту јер, каже, постоји велико неповерење између произвођача и откупљивача.

"Ми морамо да радимо пре свега због српског малинарства. Оно што је добро и сви резултати показују да постоји тренд на тржишту раста цене и ја се надам да ће се наредних дана то потпуно рефлектовати на тржишту Србије", напомиње Недимовић.

Брање малине се на југу Србије и у Мачви завршило а у осталим крајевима Србије ће бити завршено за шест до седам дана. До тада се очекује још разговара између три стране - произвођача, откупљивача и министарства пољопривреде.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи