Еврозона званично у рецесији

Еврозона је у рецесији, први пут откако је оформљена пре девет година. Економија блока, у којем су петнаест земаља које користе евро, у паду је два тромесечја заредом, саопштено је у Бриселу.

Аналитичари су песимисти - прогнозирају да ће пад потрајати до краја следеће године.

Статистички биро ЕУ, Еуростат, наводи да је привреда 15 држава зоне пала за 0,2 процента у трећем кварталу у односу на друго тромесечје када је забележила минус од такође 0,2 одсто.

Два узастопна квартална смањења раста су опште прихваћена одредница за техничку рецесију.

У односу на прошлу годину економија еврозоне је порасла за 0,7 одсто - половина ове стопе се односи на друго тромесечје. Обе бројке су у складу с очекивањима економиста.

Учинак привреде евозоне је слабији од оне у САД, где је производ пао за 0,1 проценат у трећем кварталу а порастао за 0,8 одсто на годишњем нивоу.

Квартални пад зоне је углавном изазван техничком рецесијом највеће европске приведе, Немачке, и треће највеће, Италије. Друга по величини, Француска, је избегла тржишна очекивања сличне судбине објавом да јој је економија порасла за 0,1 одсто у трећем тромесечју.

Четврта највећа привреда еврозоне, Шпанија, се у раздобљу јули - септембар смањила за 0,2 одсто, а Европска Комисија очекује да ће се Шпанија наћи у рецесији после очекиваног негативног раста у четвтом кварталу.

Ошро кочење раста смањило је потражњу за нафтом чиме је ослабљен инфлаторни притисак.

Еуростат је саопштио да је инфлација у еврозони у октобру била на нули на месечном нивоу, чиме је потврђена ранија оцена да ће раст цена у октобру пасти на 3,2 проценета на годишњој основи.

Злато се ипак тражи 

Исланд није у еврозони, али добро зна шта је криза. На доковима луке у Рејкјавику хиљаде аутомобила чекају на утовар да би их бродови пребацили на континент. Исланђани су имали највише џипова по глави становника, куповали су их на кредит, али више не могу да плаћају рате. Масовно продају симболе доскорашњег благостања. Дилери и нове аутомобиле шаљу преко мора, јер Исланђанима не требају. Ни остали Европљани се не утркују да их купе, па није чудо што продаја аутомобила у Европи опада већ 6 месеци заредом.

Један производ може да се похвали да је у Европи више тражен од како је завладала економска криза - злато. Швајцарски произвођач златних полуга каже да последњих тридесет година није било порџбина какве су последњих пет месеци. Банке попуњавају залихе и купују за приватна лица, којима се чини да је улагање у племените метале најсигурније.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво