Застој у извозу српске малине, "виламет" нема алтернативу

Последња три месеца извоз српске малине драстичном је опао, а у септембру је био нижи за 40 одсто него у истом месецу лане. Извозници су очекивали да ће Међународни сајам хране и прехрамбених производа који се сутра затвара у Паризу обезбедити позитиван помак. Међутим, интересовање купаца за српску малину било је, како тврде извозници, најниже за последњих десет година.

Октобар је при крају, а у малињаку ариљске задруге "Агро еко воће" малина "полка" одиграва друго родно коло ове сезоне. Главни извор прихода ипак је сорта "виламет". Адекватан избор сорти, као и честе осцилације на тржишту малина, више су него добар разлог, сматрају произвођачи, за хитну израду националне стратегије у тој области.

"Малина је профитабилна грана у пољопривреди, то се показало у претходних неколико деценија, тако да хоћемо да наставимо пут и ми немамо чим другим да се бавимо. Морамо ово да негујемо и да радимо за наше следеће генерације", каже Божо Јоковић, председник земљорадничке задруге "Агро Еко воће" из Ариља.

Извоз српске малине ове године је у паду. На то су утицали рекордан род у Пољској и хиперпродукција у околним земљама. Због умањеног рода "виламета" и "микера" поједини домаћи извозници су прибегли мешању сорти и тако створили забуну, јер су страни купци навикли на специфичност Србије.

"Малина која је тренутно замрзнута, цена је нижа од цене свеже малине. Што се тиче произвођача, сматрам да сви они који буду имали добре приносе и добар квалитет, да ће и даље бити стимулисани да производе малину, али пре свега виламет и микер", каже Паун Петровић из Уније хладњачара Србије. 

Са тим су сагласни и стручњаци, јер географски положај обезбеђује агроеколошке услове да српски произвођачи најукуснијим сортама малине парирају конкуренцији.

"Не постоји у свету шаренило сорти, све земље су препознате и све земље гаје једну главну сорту и две три пратеће сорте. Значи, због чега би ми били изузетак и због чега би мењали оно по чему смо рекордери већ 40 година", каже Александар Лепосавић са Института за воћарство Чачак.

Извесно је да ће тренутни застој извоза малина највише погодити мале хладњаче. На тржишту ће опстати извозници који имају познатог купца, али и произвођачи који се породично баве узгојем малина у првом реду сорте "виламет", због чега домаћи стручњаци раде на стварању квалитетног садног материјала.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом