Суфицит са Хрватском – највећи пробој у извозу катода, уља, бензина

Први пут од распада Југославије, Србија ове године има суфицит у робној размени са Хрватском. Српски извоз у Хрватску порастао је у првих седам месеци ове године за око 14 одсто у односу на исти период прошле године, док је вредност робе која је ишла у супротном смеру остала на готово истом нивоу. Шта смо извозили и како је у априлу дошло до преокрета који је Србији донео вишак од 12 милиона евра?

Да ли Сава у економском смислу може да потече узводно? Изгледа да може, јер од незамисливе чињенице да смо са Хрватском имали годишњи мањак у робној размени од 60 до 150 милиона евра, у 2016. смо дошли до вишка. 

Хрватски економисти тврде да је до повећане тражње за робом из Србије дошло због пребацивања производње хрватских компанија у Србију попут "Агрокора" и "Атлантик групе". 

Такође и због споразума о слободној трговини са Европском унијом и Цефтом, али и ниском ценом транспорта. Колико је то одрживо?

Даница Миловановић из ПКС каже да је процена да ће се тај суфицит одржати и порасти до краја године на 20,2 милиона евра у спољној размени са Хрватском.

"Томе је допринело и што су, наравно, пласирани производи веће фазе прераде, а суфицит показује где је реалан интерес српских фирми на хрватском тржишту", каже Миловановићева.

Највећи пробој у извозу из Србије чиниле су катоде, струја, јестиво уље, бензин, балони, полиетилен, малтер, али и женски веш и купаћи костими.

Када је реч о увозу из Хрватске, највећа тражња била је за цементом, деловима за седишта, уљима, уреом, средствима за хигијену. У суфициту је учествовало 2.160 предузећа.

Слободан Вучковић из Републичког завода за статистику каже да је структура тих предузећа различита.

"Имате и оне који су искључиво од домаћег капитала и оне који су са страним капиталом, тако да се не може рећи да је резултат те размене то што имамо неке повољне инвестиције из иностранства и више страног капитала који учествује у тој размени, већ вероватно се ради и о структури производа који им требају, а које ми имамо", каже Вучковић.

Вишак у размени Србија остварује не само са земљама региона већ и са шест чланица Европске уније. Тренд покривености увоза извозом се ближи нивоу од око 80 одсто. Статистичари кажу да је Србија такав ниво имала само пре 30 година, када смо извозили "југо" у Америку.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
5° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво