Извесно повећање минималне цене рада

На последњем састанку радне групе представници владе и послодаваца приближили су ставове о висини минималца и сложили се да би он могао да буде 125 динара по радном сату, евентуално 127, док су синдикати рекли да неће пристати на мање од 135 динара.

Минималац у Србији сада износи 121 динар по радном сату и није се мењао већ две године.

Наредни састанак, како кажу представници синдиката и послодаваца, биће одржан 31. августа, када ће све три стране изнети коначне предлоге о минималцу, који ће затим бити разматрани на седници Социјално-економског савета најкасније до 15. септембра, када је и последњи рок за утврђивање нове минималне цене рада.

Потпредседник Савеза самосталних синдиката Србије и председник Синдиката комуналне привреде Србије Милан Грујић указује на добру атмосферу и разумевање међу учесницима социјалног дијалога, а лично је, додаје, уверен да ће се у наредној рунди 31. августа договорити о заједничкој вредности минималца коју би предложили Социјално економском савету.

Синдикати су предложили да минимална цена рада буде 146 динара, а послодавци да се повећа на 125, евентуално 127 динара каже Грујић.

"Министарство рада покушава да то образложи макроекономским показатељима глобално гледајући целу привредну структуру Србије, и показали су спремност у првом контакту да иду на цену од 127 динара по радном сату", рекао је Грујић.

Најмање повећање које је синдикат спреман да прихвати је 135 динара. Испод тога, каже, не би пристали.

То је, објашњава, 67 одсто минималне потрошачке корпе и испод тога радник би био егзистенцијално угрожен, а с друге стране то би по раднку било номинално повећање од око 1.500 динара, што, примећује, не ремети буџет.

Грујић подсећа да је у члану 112 Закона о раду предвиђено шест критеријума који дефинишу минималну цену рада.

"Први су егзистенцијалне потребе запосленог и његове породице, мерене минималном потрошачком корпом, затим пораст запослености на тржишту рада, стопа порасти продуктивности рада, раст потрошачких цена, раст БДП и наравно раста просечне зараде", навео је Грујић.

Председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић рекао је Тањугу да није неуобичајено да свака од три стране има различите аргументе и виђење о висини цене рада.

"Важно је да су овог пута преговори око минималца почели на време и да имамо већ неке ставове. Коначна одлука биће донета на седници СЕС-а", рекао је Атанацковић.

Он је навео да су ставови учесника социјалног дијалога релативно супротстављени, тачније да су ставови представника владе слични ставовима Уније послодаваца.

"Мишљења смо да би то повећање требало да следи инфлацију која је настала у међувремену од старе цене рада, али очекујемо да се и даље разговара", рекао је Атанацковић.

Како каже, послодавци и влада сматрају да би минималац требало да буде 125 динара са евентуалним разматрањем повећања за још неки проценат.

Атанацковић каже да послодавци сматрају да би то повећање за неколико динара имало смисла уколико би влада прихватила одређене олакшице које би дала послодавцима, како не би имали веће трошкове пословања.

Нови састанак радне групе планиран је 31. августа када ће све стране изнети своје предлоге које ће разматрати на седници Социјално-економски савет у септембру, каже саговорник Танјуга.

Влада може, како каже, да повећа минималац према томе колике су буџетске могућности, а синдикати полазе од тога да он треба да поправи социјални положај чланова и осталих запослених.

Атанацковић каже да минимална цена представља социјалну категорију а да је немогуће ићи преко онога што су могућности привреде и буџета.

"Минимална зарада увек повлачи и повећање других зарада и то нас води ка томе да трошимо више а немамо могућност да повећавамо инвестиције", примећује Атанацковић.

Процене синдиката показују да у Србији око 300.000-350.000 радника прима минималац, а највише их је у трговини - продавницама, бутицима, кафићима, али и грађевинарству..

У септембру прошле године Влада је донела одлуку да минимална цена рада по радном сату за 2016. годину остане 121 динар. Та цена на снази је већ две године.

Синдикати су тада тражили да се цена рада по радном сату повећа на 143,5 динара, док су представници послодаваца и Владе Србије били против.

Последњи пут, пре тога, висина минималца је промењена у септембру 2014. године, и тада је одлучено да она за 2015. годину по радном сату износи 121 динар.

Претходно се цена рада није мењала од 2012. године и износила је 115 динара.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи