Кредити за пољопривреду упола јефтинији

Банке су почеле да одобравају кредите пољопривредницима за које држава плаћа део камате. За тај програм ове године обезбеђено је 800 милиона динара, 300 милиона више него лане, а камате су преполовљене. Део новца биће искоришћен за дотирање 40 одсто премије осигурања за усеве и животиње. Прошле године кроз тај програм одобрено је 4.800 кредита вредних 4,8 милијарди динара.

Удружење зрењанинских повртара Царска башта обрађује седам хектара и, кажу, користе све фондове и подстицаје да што повољније обезбеде новац за репроматеријал.

"Осећамо да је дошло време за озбиљну инвеститицију зато што су кредити јефтинији. Вреди инвестирати, имамо потенцијала да сами коопреранти узимају кредите на више година у циљу изградње складишта хладњача", каже Ђула Мадрас из Удружења повртара Царска башта.

Ове године пољопривредници могу да се задуже јефтиније него икада у динарима, са три одсто камате годишње, и уз грејс период од годину дана . Разлику до пуног износа камате банкама плаћа држава.

"Ми смо ове године смањили каматну стопу била је четири, односно шест процената, а сада је изједначена три одсто и за наше клијенте она ће бити до три године непромењена", каже Зоран Рајић, државни секретар министарства пољопривреде. 

Уговор са државом потписало је 10 банака. Кредити су за набавку механизације, репроматеријала, опреме, сточне хране, животиња...

"Потребно је да то буду индивидуална регистрована газдинства, земљорадничке задруге или мала предузећа која се баве пољопривредом. Максималан износ кредита је пет милиона а за задруге 15 милиона динара", каже Властимир Вуковић, диркетор НЛБ банке. 

"Банкари на њиву и ја сам идем на њиву то је права ствар, мораш упознати своје клијетне да би знао чиме се баве и које су им праве потребе", истиче Вуковић.

На њиве иду и осигуравачи  да објасне пољопривредницима да осигурање није скупо и да држава уместо њих плаћа 40 до 45 одсто премије осигурања.

"Ако ту урачунате поврат државе од 40 одсто дођете до тога да осигурање основних ратарских култура кошта 1,2 одсто вредности усева а растур комбајна је већи од два одсто", каже Вељко Нинић из Ђенерали осигурања и додаје да је свега 10 до 15 одсто пољопривредника осигурано. 

"Ми се учимо на својим грешкама, да се нису десиле поплаве, да немамо елементарне непогоде годинама, не би ни овај проценат био. Пре пар година имали смо два одсто осигураних и ствари иду на боље", каже Рајић.

Док се осигуравачи жале да је низак процента осигурања животиња и усева последица лоше информисаности пољопривредника о цени осигурања, банкари кажу да су њима пољопривредници најдражи клијенти - задужују се колико им треба и дугове готово увек враћају на време. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи