Путешествије српског уља - од Шида у Ирак, па назад у Србију

Како је уље произведено у Шиду извезено у Ирак, а потом, са етикетама на којима су арапска слова, враћено на полице домаћих трговина? Путешествије јестивог сунцокретовог уља поново отвара питање реекспорта. Да ли је реч о нечијем интересу, или можда о обмани потрошача и пласирању производа сумњивог порекла и квалитета?

Компанија "Мулк Холдинг" из Уједињених Арапских Емирата, преко ћерке фирме "Зито д.о.о." у Србији, добила је на тендеру Министарства трговине Ирака. Обавезала се да ће им испоручити 30. 000 тона јестивог сунцокретов уља.

Ту количину требало је да купи од неколико српских трговинских фими чија имена не открива јер ће их, кажу, тужити због непоштовања уговореног. Зато су, објашњавају у компанији из Емирата, склопили уговор са компанијом "Викторија оил" да, под робном марком "Зито", произведу уље за ирачко тржиште.

"Те количине, које су значајно мање и које су купљене, влада Ирака је одбила да купи. Пошто је та количина враћена фирми у Уједињеним Арапским Емиратима, а пошто је порекло и произведено сунцокретово уље у Србији, донета је одлука да се исто овде поново увезе и да се прода - јер је то логично, да ће се најлакше продати у Србији, а не на територији неке друге земље", тврди правни заступник фирме "Зито" Срђан Ђорђевић.

У "Викторија оилу" то потврђују. Продали су им, кажу, 450.000 литара уља намењеног арапском тржишту. Издали су потребну документацију, а држави платили ПДВ. Међутим, повратку уља на српско тржиште нису се надали.

"Ми смо били шокирани када смо видели да се то уље вратило на домаће тржиште. Морам да истакнем да је етикета, која је накнадно налепљена на те боце, налепљена без икакве сагласности 'Викторија оила' или 'Викторија групе', да је назначено да је произвођач 'Викторија оил', а ми заиста не знамо да ли је реч о истом уљу или није. Заиста, апсолутно никакве везе са појавом тог уља поново на домаћем тржишту немамо", уверава Никола Вујачић из "Викторија оила".

У зачараном кругу у коме ће, чини се, свако свакога да тужи, последњу реч даће државни органи. Осим суда, тим случајем требало би да се баве тржишна, санитарна и фитосанитарна инспекција.

"Оно што је за нашег потрошача најбитније - ако се то уље ставља у промет на тржишту, мора бити испоштован пре свега правилник о декларисању производа. Према томе, никакве етикете које су слате иностраном купцу не могу се налазити на боцама које се овде продају", рекао је агроекономски аналитичар Милан Простран.

Закон је јасан - сва храна која се легалним путем увози у Србију на граници мора да прође контролу надлежних инспекција ресорног Министраства пољопривреде. Што се тиче уља са спорним етикетама, за сада нисмо успели да сазнамо од надлежних државних органа на који начин је то уље ушло у земљу.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво