Голдстин: Раст у Србији бржи него што смо очекивали

Регионална директорка Светске банке за Југоисточну Европу Елен Голдстин истиче да је Србија забележила бржи позитиван раст него што се очекивало, а као резултат регион као целина расте.

Елен Голдстин објашњава да на Западном Балкану свих шест земаља расту позитивно, и то је контрасту у односу на 2014. када је Србија имала утицај катастрофалних поплава.

"Оно што је још важније, јесте да је опоравак приметан и када је реч о типу раста који видимо у региону. Кад је криза дошла, већи део раста је последица потрошње коју је подржао висок ниво дознака и други упливи капитала. Током кризе то је постало неодрживо, па није било могуће остварити раст на такав начин. А за одрживији и бржи раст, све земље Западног Балкана морају да се пребаце на раст заснован на инвестицијама и извозу", прецизирала је Голдстин у изјави Танјугу.

Веома добра вест је и то, додаје Голдстин, наводећи и Србију као пример, што расту и приватне инвестиције, у односу на јавне.

"И један и други тип инвестиција је важан за будућност како би Србија имала одржив раст заснован на извозу који стиже на много веће тржиште", рекла је додајући међутим, да би приватан сектор у Србији требало да буде продуктивнији, а то захтева дубљу имплементацију реформи.

Већина земаља региона би, како је навела, требало да се фокусира на унапређење инвестиционе климе, отклањање баријера за запошљавање...

Кад је реч о самој држави, додала је Голдстин, величина јавног сектора је неодговарајућа, а ту је и проблем неефикасности, као и фокусирање на унапређење услуга тог сектора, како би се сви ресурси искористили на најбољи начин.

"Зато, имате агенду за реформе, које морате да наставите. Код вас је већ у току макрофискална и структурна реформа и морате да идете дубље у то, како бисте осигурали даљи раст и то одржив", закључила је Голдстин.

Последња процена Светске банке за ову годину је да ће раст износити 1,8 одсто БДП-а, што је и објављено у регионалном извештају те институције.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи