ММФ: Добри резултати српске економије

Економски програм Србије је остварио добре резултате, а сви квантитативни циљеви извршења за крај децембра су испуњени, а већином и значајно премашени. Фискални дефицит, који је у 2015. години износио 3,7 процената БДП-а, био је на најнижем нивоу од 2008. године, закључује делегација ММФ-а на крају посете Србији. Реструктурирање државних предузећа, укључујући и јавна предузећа, и даље тежак изазов, наводи мисија ММФ-а. Разговори се настављају после формирања нове владе.

Мисија Међународног монетарног фонда, коју предводи Џејмс Руф, посетила је Београд у периоду од 18. до 26. фебруара ради отпочињања разговора о четвртој ревизији стандбај аранжмана (СБА) из предострожности који је Србија склопила са ММФ-ом. 

"Мисија ММФ-а је водила отворене и конструктивне разговоре са властима о политикама које су потребне да би се завршила четврта ревизија СБА. Мада је остварен значајан напредак у реализацији програма, због општих избора је са властима договорено да наставимо разговоре у оквиру накнадне посете после формирања нове владе", навео је у саопштењу Џејмс Руф, на крају посете Србији. 

Наводи се да је економски програм Србије остварио добре резултате. Сви квантитативни циљеви извршења за крај децембра су испуњени, а већином и значајно премашени. Фискални дефицит, који је у 2015. години износио 3,7 процената БДП-а, био је на најнижем нивоу од 2008. године. У условима побољшања поверења и пада каматних стопа, Србија је поново забележила позитиван раст, делом захваљујући знатном повећању страних инвестиција. Инфлација се задржала на ниском и стабилном нивоу, што представља најделотворнији начин да се заштити реална вредност плата и пензија.

Руф очекује да ће се ови позитивни макроекономски трендови наставити у 2016. години. Наша пројекција раста остаје непромењена на нивоу од 1,75 процената, док је просечна инфлација ревидирана наниже на 1,7 процената, углавном због даљег пада цена нафте. 

"Међутим, Србију у наредном периоду и даље очекују важни изазови. Јавни дуг је и даље висок, што указује на важност постизања циљева програма који се односе на структурно фискално прилагођавање од по око 0,75 процената БДП-а у 2016. и 2017. години. Реализација амбициозног, али неопходног плана Владе за рационализацију касни и морала би да се убрза и у потпуности приведе крају. Та реформа је важна не само за смањење дефицита, већ и за унапређење делотворности централног нивоа државе и локалних самоуправа, што је у складу са циљем власти да имају мањи, ефикаснији и боље плаћен јавни сектор, који становништву пружа боље услуге (нпр. у области здравства и образовања)", рекао је Руф.

Власти су поново потврдиле посвећеност реализацији и верификацији максималних бројева запослених који су дефинисани одлуком из децембра 2015. године до завршетка ревизије, као и наставку планирања следеће фазе рационализације на основу дубинских функционалних анализа које се спроводе у сарадњи са Светском банком, истиче се у саопштењу.

У саопштењу се наводи да реструктурирање државних предузећа, укључујући и јавна предузећа, и даље представља тежак изазов. Те реформе су од пресудне важности за побољшање конкурентности, раста и запослености у Србији. Година 2016. је кључна за реформу ЕПС-а, "Србијагаса" и "Железница Србије" и нова влада ће морати да брзо уђе у реализацију планова реструктурирања ових субјеката. Остварен је добар напредак у решавању питања неких од стратешких државних предузећа која су обухваћена програмом, али преостаје одређени број тешких случајева.

ММФ сматра да њих треба решавати тако да се фискални ризици сведу на најмању могућу меру, уз узимање у обзир социјалних и еколошких приоритета. Једини начин да се заштите радна места у тим предузећима јесте њихово дубинско реструктурирање да би се обезбедила њихова дугорочна комерцијална одрживост, уз пружање потребне социјалне помоћи и помоћи на тржишту рада радницима проглашеним за технолошки вишак", наводи се у саопштењу.

"С обзиром на очекивану ниску инфлацију и побољшану фискалну позицију, мисија подржава став НБС који подразумева опрезну релаксацију монетарне политике. Оквир таргетирања инфлације одговара Србији и мисија сматра да би требало дозволити већу дневну флексибилност девизног курса, у мери у којој то не би угрозило таргетирање инфлације и финансијску стабилност", каже Руф.

Наводи се да програм реформи финансијског сектора и даље добро напредује, посебно с обзиром на завршетак и објављивање посебних дијагностичких студија квалитета активе банака, које су потврдиле да су све системски важне банке у добром финансијском стању. Главни акценат програма за финансијски сектор у 2016. години требало би да буде на реформи државних финансијских институција ради унапређења транспарентности и конкуренције, као и смањења фискалног ризика, уз спровођење стратегије за решавање проблематичних кредита.

"Тим мисије се захваљује властима на гостопримству и тесној сарадњи", закључује у саопштењу Џејмс Руф.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи