Читај ми!

Јефтина нафта – прилика за реформе у Персијском заливу

Оштар пад цена нафте, од које увелико зависе државе из Персијског залива, представља прилику за укидање субвенција и спровођење реформи у енергентима богатом региону, поручили су министри из земаља Персијског залива на Светском економском форуму у Давосу.

Кувајтски министар финансија Анас ел Салех изјавио је на панелу о будућности економских реформи у арапском свету да је сада прави тренутак за укидање субвенција за нафтне производе због пада цена нафте преноси агенција Франс прес.

Ел Салех, који је и кувајтски министар за нафту, сматра да ће рекордно ниске цене нафте олакшати укидање субвенција за нафтне производе.

Истовремено, министар за енергетику из Уједињених Арапских Емирата Сухаил ел Мазруеј поручује да земље Персијског залива морају размислити о спровођењу кључних реформи како би креирале већу независност сопствених буџета од прихода од нафте.

После либерализације цена горива у јуну 2015. године, Мазруеј је рекао да Емирати разматрају и укидање субвенција за друге производе и услуге, попут укидања субвенција за струју.

"То није здраво", рекао је Мазруеј, алудирајући на гас који се добављачима електричне енергије продаје по субвенционисаним ценама, и додао да је потребно применити међународне цене.

Директор Економског развојног одбора из Бахреина, Халид ел Румаихи, отишао је још даље у овим оценама, описујући скорашњи пад нафтних прихода као "срећу у несрећи" која пружа прилику за спровођење реформи.

За разлику од Кувајта и Емирата, Бахреин је мали извозник нафте, који је недавно укинуо субвенције за дизел и бензин, наводи Франс прес.

Кувајт је почетком 2015. године почео да продаје дизел и керозин по тржишним ценама, а кувајтски емир је јуче најавио подизање цена бензина, струје и воде.

Саудијска Арабија, највећи светски извозник нафте, такође је предузела мере без преседана, укидајући субвенције за енергетске производе, након што је прошле године евидентирала рекордан буџетски дефицит од 98 милијарди долара.

Међународни монетарни фонд је недавно апеловао на државе Персијског залива да смање своје издатке на субвенције, јер су њихови буџетски приходи значајно смањени.

Цене нафте су за годину и по дана изгубиле око 75 одсто вредности због прекомерних глобалних залиха, слабе тражње, велике производње и успоравања раста глобалне економије, наводи агенција Франс прес.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво