Кинези пријатељи и на речима и на делу

Министар рударства и енергетике Александар Антић каже за РТС да су мајске поплаве показале да је Србији потребно више електричне енергије и да је зато изградња новог блока термоелектране Костолац уз кинеску помоћ капитална инвестиција. Нова термоелектрана ће утицати на стабилност целог енергетског система, поручује Антић.

Александар Антић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да су Кинези показали пријатељство и на речима као и на делу и додао да је нова термоелектрана значајан пројекат који договорен по повољнијим условима него што смо очекивали.

"Овај пројекат је капитални и суштински ће утицати на енергетски систем. У мајским поплавама се показало да имамо потребу за електраном, а подаци показују да ће после 2020. године доћи до повећања потрошање електричне енергије", каже Антић.

Напомиње да је пројекат изградње новог блока термоелектране уговорен по другачијим условима него што су били предвиђени и подсећа да скоро три деценије у нашој земљи није изграђена ниједна електрана.

"Овај трећи блок у Костолцу је суштински велика ствар за Србију. Томе треба да додамо да смо са Кинезима успели да испреговарамо одличне услове. У првој фази рок отплате зајма је био 15 година, а сада је 20 година. Такође, у првој фази грејс период је износио пет, а сада је седам година. Предвиђена камата била је три посто, а сада је два и по посто", указује Антић.

Понавља да, када су остали пројекти у питању, морамо озбиљно да засучемо рукаве, јер су нам Кинези дали ветар у леђа и показали пријатељство не само на речима већ и на делу.

Говорећи о прузи Београд-Будимпешта, министар Антић је рекао да је суштинска корист од овог пројекта у транзитном саобраћају.

Објашњава да цео споразум има смисао само ако обезбедимо себи место у том саобраћајном ланцу, од грчке луке Пиреј у коју стижу кинески бродови, до западних земаља у које стиже њихова роба.

Изузев ових пројеката Кинези су заинтересовани и за приватизацију 18 српских компанија, подсећа министар Антић.

Истиче да је кинески премијер тражио да му се достави списак која су то српска предузећа и које кинеске компаније су за њих заинтересоване како би се пронашло најбоље решење.

Антић каже да Кинезе највише интересује "14. октобар" у Крушевцу и "Прва петолетка", које би желели да приватизују.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи