Несавесни инвеститори

У Београду готово да нема улице у којој се нешто не гради. Грађaни су, уместо тротоаром, принуђени да иду или по трамвајским шинама или по улици. За то време, већина инвеститора користи рупе у закону и гради своје објекте, чекајући да, како кажу, добију одобрења о заузећу тротоара.

Инспектори кажу да решења о забрани радова углавном лепе на ограде, јер већина инвеститора неће лично да их прими.

"Ми смо обезбедили део градилишта недовољно, инспекција је дала налог да се то обезбеђење побољша по чијем смо упутству и поступили, сада је обезбеђено градилиште тако да унутрашњи радови не могу никако угрозити безбедност, каже Борислав Пламенац, надзорни орган грађевинске фирме "Унако".

У грађевинској инспекцији кажу да је све више несавесних инвеститора који започињу градњу без потпуне документације и прописно обележеног градилишта.

"У поступку инспекцијског надзора треба испоштовати правну регулативу која уређује ту проблематику а она је често пута сложена и компликована, почев од најобичнијег формално правних послова па до проблема са уручењем решења која инвеститори када им није у интересу одуговлаче да приме и извршеност тих решења бива пролонгирана на дужи временски период", каже Душко Петровић, грађевински инспектор општине Стари град.

У дирекцији за путеве, која издаје одобрења за заузеће тротоара знају за проблем необезбеђених градилишта, али да не могу скоро ништа да учине.

"Сматрам да би заиста координисано требало да делују грађевинска инспекција, саобраћајни инспектор и инспектор заштите на раду и да спречи све неодговорне инвеститоре па и извођаче радова који не предузимају адекватне и законом прописане мере на својим градилиштима, каже Дејан Ковачевић, општина Стари град".

Новим законом о главном граду, дефинисано је и увођење комуналне полиције, која би на лицу места наплаћивала казне свима који не поштују прописе.

"Један број инвеститора уопсте нису добили решења за заузеће простора самим тим и не плацају те таксе, друга врста проблема је да је заузета већа површина него што је дозвољена самим решењем и трећа врста проблема су рокови који су дати у решењу се премашују вишеструко", каже Александар Радојчић, Дирекција за путеве - Београд.

Иначе, један инвеститор у просеку заузима око 60 метара квадратних тротоара и за то месечно плаћа око 45 хиљада динара. Ако мимо закона, дакле, непријављено, заузимају тротоаре, јасно је да град губи значајна средства.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи