понедељак, 06. сеп 2010, 14:16 -> 22:43
Уље из резерви до 125 динара
Интервенцијом из робних резерви, држава ће обезбедити довољне количине уља по цени од 120 до 125 динара, уместо најављиваних 145 динара, рекао министар Милосављевић после састанка са произвођачима уља. Уље стиже у продавнице у наредних пет дана и несташице неће бити.
Републичка дирекција за робне резерве интервенисаће у наредним данима на тржишту са 5.000 тона јестивог уља, што ће обезбедити довољне количине тог производа у продавницама и цене за бар 20 до 30 динара ниже у односу на цену од најављиваних 145 динара, изјавио је министар трговине и услуга Слободан Милосављевић.
Председница Комисије за заштиту конкуренције Дијана Марковић-Бајаловић гостујући у Дневнику РТС-а рекла је да тржиште функционише по принципу картела, као и да произвођачи диктирају малопродајне цене.
На питање да ли ће Комисија поднети кривичне пријаве против свих који учествују у тржишним малверзацијама, Марковић-Бајаловић је рекла да Комисија првенствено мора да утврди монополско понашање, а онда да поднесе кривичне пријаве.
Марковић Бајаловић се пожалила да мали број службеника ради на у Комисији, што онемогућава Комисију да реагује у свим ситуацијама и заштити грађане од безразложног подизања цена.
Министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић оценио је да су несташице уља и млека велика срамота за Србију и позвао све надлежне који указују на постојање картела у прехрамбеној производњи да прекину са празном причом и поднесу кривичне пријаве.
Динкић је новинарима у Чачку, приликом посете предузећу "Слап", рекао да је "жалосно што у пољопривредној земљи, каква је Србија, имамо несташице основних животних намирница.
Милосављевић је изјавио да на тржишту Србије неће бити несташице уља и да ће из робних резерви трговинама ускоро бити испоручено око 5.000 тона уља по цени од 120 до 125 динара по литру.
"Влада Србије неће дозволити несташицу основних пољопривредно-прехрамбених производа и учиниће све да их буде у довољним количинама и по прихватљивим ценама", рекао је Милосављевић на конференцији за новинаре после састанка с произвођачима уља.
Милосављевић је рекао да се очекује да се уље из робних резерви нађе у рафовима продавница најкасније у наредних пет дана.
Министар трговине је рекао да нема разлога за несташице и истакао да се очекује да ће овогодишњи род сунцокрета бити од 320.000 до 330.000 тона, што је довољно за производњу око 130.000 тона јестивог уља.
Домаће потребе за том животном намирницом износе око 100.000 тона годишње, рекао је Милосављевић уз напомену да ће 30.000 тона преостати за извоз, тако да нема потребе за интервентним увозом уља.
Министар је навео да је на састанку са представницима уљарске индустрије пренео одлучан став владе да неће бити дозвољена несташица пољопривредно-прехрамбених производа и да ће влада учинити све да их буде у довољним количинама по прихватљивим ценама.
Директор Републичке дирекције за робне резерве Горан Тасић је рекао да ће до сутра преподне бити утврђена максимална цена по којој ће се то уље продавати у малопродајним објектима.
Министар трговине састао се са произвођачима компанија "Дијамант", "Викторија груп", "Инвеј" и "Банат" и представницима Пословне заједнице за индустријско биље.
Произвођачи су раније најавили да ће уље поскупети до 145 динара, што је готово 30 динара више него што је садашња цена, која се креће између 100 и 110 динара.
