петак, 10. феб 2012. | Изаберите писмо: Latinica



 

Насловна > Вести > Економија > Држава помаже пољопривреди

понедељак, 28. сеп 2009, 09:07 -> 20:08

Држава помаже пољопривреди

Стабилност пољопривредне производње није била угрожена светском економском кризом, рекао је премијер Цветковић на отварању Националне конференције о агробизнису у Београду. Премијер најавио да ће држава наредне године кроз субвенције и друге облике подршке омогућити бржи развој аграра.

Председник Владе Србије Мирко Цветковић изјавио је, на отварању Националне конференције о агробизнису у Србији, да је српска пољопривреда у првој половини 2009. године остварила суфицит од 320 милиона долара у спољнотрговинској размени.

Изјаве премијера Мирка Цветковића и министра Саше Драгина

"Србија се налази на крају успешне пољопривредне сезоне и очекује се да ће производња готово свих ратарских култура забележити раст, што ће обезбедити позитиван утицај на бруто домаћи производ", рекао је премијер.

Стабилност пољопривредне производње, оценио је Цветковић, није била угрожена светском економском кризом и поред пада тражње и пада цена пољопривредних производа у свету, зато што је дошло до пада цена горива, ђубрива и других сировина потребних за производњу.

Премијер Србије је рекао да у пољопривреду мора стално да се улаже, без обзира на добре резлултате у овој години и најавио да ће држава наредне године кроз субвенције и друге облике подршке омогућити бржи развој аграра.

Цветковић је истакао да је развој пољопривреде један од стубова равномерног регионалног развоја и представља једно од основних опредељења Владе Србије.

Већи пољопривредни буџет за наредну годину

Министар пољопривреде Саша Драгин истакао је да је 2009. кључна година за пољопривреду у Србији када је реч о подизању институционалног капацитета и увођења новог европског законодавства.

Додао је и да се у економској кризи пољопривреда показала као највиталнија грана српске економије, уз војну индустрију.

Драгин је оценио да ће ове године суфицит у спољнотрговинској размени аграра премашити прошлогодидшњи, који је износио 600 милиона долара.

Министар је рекао да очекује да ће пољопривредни буџет за 2010. годину бити већи од овогодишњег, који износи 16 милијарди динара, али није могао да прецизира за колико.

Драгин је истакао да је у разговорима са Међународним монетарним фондом (ММФ) оцењено да је аграрни буџет један од оних који је у целини инвестициони.

Према његовим речима, Министарство пољопривреде је направило програм развоја пољопривреде од 2009. од 2011. којим је дефинисало законодавне активности, институционално јачање и мере аграрне политике, као и начин субвенционсања пољопривредне производње.

Постоје три групе мера, казао је Драгин, које ће бити укључене у тај програм, а односе се на ценовну подршку и директна плаћања по хектару и грлу стоке, инвестициону подршку за развој села и опште мере за унапређење пољопривреде.

Погонска машина српске економије

Директор мисије Америчке агенције за међународни развој Мајкл Харви рекао је да пољопривреда погонска машина српске економије и да конкурентност и суфицит пољоприведе представљају наду да читава економија може да се покрене напред.

Харви је навео да УСАИД-ов агробизнис пројекат пружа помоћ од 20 милиона долара српском пољопривредном сектору и циљ му је побољшање продуктивности и прераде и отварање нових тржишта за пољопривредне производе из Србије.

Националну конференцију "Агробизнис Србије 2010 - међународне интеграције и перспективе" организовало је Удржење новинара за пољопривреду "Агропрес" уз подршку УСАИД и Министарства пољопривреде Србије.

На конференцији учествује око 120 представника из пољопривредних компанија, привредних комора, удружења пољопривредних произвођача, који ће разговарати о аграрној политици за 2010, европским интеграцијама у пољопривреди и утицају криза на аграр и конкурентност.

1
коментари број коментара 2 | cwпошаљи коментар
(понедељак, 28. сеп 2009, 17:54)
anonymous [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Njive

Evo, ja imam njive, ali ih ne koristim vec 15 godina, jer kad sam na njima imao kukuruz, od berbe i predaje do naplate - s tim novcem nisam mogao da kupim ni pola djubriva koliko sam potrosio. Cujem da je tako i dan-danas. Isplati se samo ako imas 20+ hektara.

1
(понедељак, 28. сеп 2009, 16:43)
anonymous [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Savet

Ljudi moji svi vi koji imate uslove za poljoprivredu ulazite i radite. Nema krize koja ce ovu granu da unisti. Setite se samo sankcija u kojima su poljoprivrednici bili gospoda u odnosu na one u gradovima. Ono sto je jos zesce je da ce poljoprivreda dobijati velike subvencije od EU. Komunisti su ovu granu ponizavali jer nisu voleli Srpskog seljaka iako su imali koristi od njega. Automobil nece trebati uvek, gvozdje, rude, televizori ali hrane ce uvek trebati.

1
1