Шеснаест година од злочина у Подрињу

У Братунцу и Сребреници обележена је 16. годишњица страдања више од 3.500 Срба из Средњег подриња и Бирча, које су током ратних 1992. 1993. године, у више напада из сребреничке енклаве, побиле муслиманске снаге под командом Насера Орића.

Овогодишње сећање преживелих на жртве и трагедију српског народа на том подручју додатно је потресла чињеница да је Апелационо веће Хашког суда ослободило одговорности, до сада јединог оптуженог, Орића.

Парастосом за 69 убијених и 19 несталих српских цивила и војника јутрос је на Војничком гробљу у Братунцу обележена 16. годишњице српског страдања у Сребреници и Братунцу и централно обележавање страдања око погинулих Срба из средњег Подриња и Брича у протеклом рату.

Венце на спомен-обележје у Братунцу положила је делегација Владе Републике Српске, коју је предводио премијер Милорад Додик, делегација ОХР-а предвођена замеником високог представника и шефом канцеларије ОХР-а у Бањалуци Иван Бушниак, делегације борачких организација РС, породице заробљених и несталих цивила, Црвеног крста РС и општинских и страначких делегација.

Председник Владе Републике Српске Милорад Додик рекао је да се "на овом простору догодило најконцентрисаније страдање Срба у одређеном временском периоду, и у условима када је Сребреница била заштићена зона Уједињених нација која није била демилитаризована".

"Постоје злочини према свима, постоје злочинци у свим народима, постоје мања и већа страдања. За то меру треба да одреди суд, а не ми политичари", рекао је Додик.

Указао је и да је поверење у институције међународне правде урушено, након што је Хашки трибунал ослободио свих оптужби Насера Орића, ратног команданта Сребренице.

"Велика ми је част да у име ОХР-а присуствујем обележавању годишњице страдања Срба у овом крају и одам дужну пошту невиним жртвама. За нас су све жртве једнаке, без обзира јесу ли Срби, Хрвати или Бошњаци. Не правимо разлику и имамо равномеран однос према свим жртвама", рекао је Бушниак.

После парастоса на Војничком гробљу у Братунцу, делегације и грађани упутили су се у обилазак српских стратишта у Биљачи, Сасама и на Залазју, где је откривено и освештано спомен-обележје Србима погинулим на Петровдан 1992. године.

Организатори обележавања су Одбор Владе Републике Српске за неговање традиције ослободилачког рата, борачке и организације породица заробљених и погинулих бораца, и организације несталих цивила Сребренице и Братунца.

Комеморативни скупови окончани су Духовном академијом у сребреничком Дому културе са које је поручено да је неопходно да се дође до истине о свим злочинима у БиХ и да сви злочинци буду процесуирани.

Недавна ослобађајућа пресуда Хашког суда Насеру Орићу изазвала је огорчење Срба.

Председница Пододбора за обележавање годишњице страдања Срба у Подрињу, Бранка Шљивар, изјавила је да је током рата у БиХ, на подручју Подриња и Бирча страдало више од 3.000 Срба.

Према подацима Владе РС, у нападима оружаних снага Армије БиХ, од маја до децембра 1992., разорене су десетине српских села у општинама Сребреница, Братунац и Скелани.

За те злочине још нико није одговорао, док је Хашки суд, недавно, Насера Орића ослободио оптужнице за командну одговорност.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво