Преговори у УН о имену Македоније

Македонија и Грчка у Њујорку настављају преговоре о имену бивше југословенске републике, свега недељу дана након што су власти у Скопљу затражиле да се у дијалог укључи и 60 година стар проблем македонских прогнаника.

Нова рунда преговора заказана је након што две државе нису успеле да се договоре о имену Македоније до 9. јула, односно рока које је НАТО поставио властима у Скопљу како би се та држава, заједно са Хрватском и Албанијом, придружила војном савезу.

Македонски преговарач Никола Димитров и грчки амбасадор Адаманиос Василакис састаће се данас саспецијалним представником Уједињених нација Метју Нимицом, који већ 11 година покушава да помири ставове Скопља и Атине.

"То што Македонија у Бриселу није потписала приступне протоколе за улазак у НАТО заједно са Албанијом и Хрватском једино је последица грчког вета", рекао је шеф македонске дипломатије Антонију Милошоском.  

Милошоски је, такође, рекао да је Македонија испунила све критеријуме за улазак у НАТО.

"Али убеђени смо, да политика блокаде не може бити јача од политике интегрисања. Уверени смо да је само питање времена када ће Македонија добити заслужено местоу НАТО-у", рекао је Милошоски.

Проблем око имена некадашње југословенске републике, беспотребно, оптерећује односе две државе још од осамостаљења Македоније 1991. године, а Грчка је северном суседу чак, током 19 месеци 1993-94. године увела оштру економску блокаду, која је укинута тек након озбиљног притиска међународне заједнице.

Суштину проблема представља грчки став да се име Македонија може користити само за северну покрајину те државе, инсистирајући на историјском наслеђу које води порекло још од времена Александра Македонског.

Позивање на наслеђе славног античког државника и војсковође није страно ни властима у Скопљу, који су његовим именом крстили аеродром у престоници.

Од 1993. године, привременим споразумом, који је такође постигнут под патронатом светске организације, Македонија у међународним организацијама користи рогобатно име "Бивша Југословенска Република Македонија", док се у билатералним односима са већином држава употребљава уставни назив те држава "Република Македонија."

Повезане вести:

Македонија тражи проширење преговора са Грчком

Без помака у преговорима Скопља и Атине

Нова рунда преговора око имена Македоније

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи