Читај ми!

Преминуо Радослав Брђанин

Бивши шеф Кризног штаба Српске Аутономне Области (САО) Крајина Радослав Брђанин преминуо је у Универзитетском клиничком центру Републике Српске, јавља РТРС.

Брђанин је осуђен на 30 година у Хашком трибуналу, а након 23 године проведене у затвору пуштен је на слободу због тешког здравственог стања. По доласку у Бањалуку, Брђанин је смештен је у Универзитетски клинички центар Републике Српске.

Брђанину је у неколико наврата председник суда Кармел Ађијус одбио захтеве за пуштање на привремену слободу иако је Брђанин формално испунио услове.

Након пресуде Хашког трибунала, Брђанин је казну служио у Данској, одакле је пребачен у притвор Хашког механизма за међународне кривичне судове из затвора у Данској 14. септембра прошле године.

Разлог за његово пребацивање је био тај што је Данска обавестила суд у Хагу да је према свим њиховим законима Брђанин испунио услове да га пусте на слободу и да више немају право да га држе у затвору. Тада су поручили да он више у Данској не може да издржава казну јер би тиме прекршили његова људска права.

Он је у Схевенингену требало да остане све док управа Механизма за кривичне судове у Хагу не направи споразум са неком другом земљом у коју ће бити пребачен на издржавање остатка казне или да га пусте на слободу.

Брђанин је први министар грађевинарства, саобраћаја и комуналних делатности Републике Српске и потпредседник Владе РС.

По увођењу вишепартијског политичког система постао је члан СДС-а. Изабран је 1991. за потпредседника Скупштине заједница општина САО Крајине, а исте године изабран је за посланика у Народној скупштини Републике Српске.

Након рата, Брђанин је био председник Народне странке Републике Српске све до његовог хапшења у јулу 1999. године и одвођења у Хаг под оптужбом да је одговоран за злочине у Крајини.

четвртак, 02. мај 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво