Читај ми!

Бајден објавио план за БиХ: Заувек ћу бити против мржње

Кампања Џоа Бајдена, кандидата демократа на председничким изборима у Сједињеним Америчким Државама, објавила је документ према којем се наводи да ће он "заувек бити против мржње, а да ће подржавати суверенитет, територијални интегритет и мултиетнички карактер Босне и Херцеговине", преносе босанскохерцеговачки медији, без прецизирања када је документ објављен.

У документу под називом "Визија америчких односа са БиХ Џоа Бајдена", стоји да се он обавезује да ће позвати партнере из Европске уније и НАТО савезнике да заједнички развију стратегију за чврсто везање Западног Балкана у евроатлантским институцијама.

Наводи се да је бивши амерички потпредседник доказани пријатељ Босне и Херцеговине "од најмрачнијих дана у тој земљи и геноцида до континуиране борбе за стабилност и правду".

Како се додаје, Бајден зна да је сада време за храбро и одлучно вођство САД у промовисању и спровођењу реформи и помирења, и да ће се поново обвезати на постизање "нашег дугогодишњег циља Европе као целовите и мирне".

"Џо Бајден разуме зашто је Босна и Херцеговина важна за Америку и да је у америчком интересу да обезбеди да цела БиХ крене напред у НАТО и Европску унију", пише у тексту.

Како преноси Фена, у уводу документа се прво набраја шта је Бајден учинио за БиХ до сада.

Истиче се да је, када је деведесетих година на Балкану избило насиље, као сенатор "имао кључну улогу у настојањима Сената да се заустави геноцид у БиХ" и да је "упркос широком противљењу интервенцијама у региону, тврдио да САД не би могле да стоје по страни док су невини цивили силовани, убијани и сахрањивани у масовним гробницама".

Додаје се да је био је кључан у напорима да се промени динамика на терену у Босни и Херцеговини, да је на крају, помогао да се Влада САД, као и кључни европски савезници увере "да зауставе бруталну кампању геноцида коју проводи Слободан Милошевић".

У тексту се подсећа да је Бајден у јулу 2008. године награђен наградом "Сребреница 1995".

У документу се каже и да је у фебруару 1991. године Бајден сазвао једно од првих саслушања у Конгресу посвећеном предстојећем распаду Југославије и био "један од првих и најјачих гласова који се огласио против српских напада на Босну и Херцеговину".

Састао са Слободаном Милошевићем и "оптужио га за учешће у ратним злочинима"

Подсећа се да је у априлу 1993. године посетио Босну и Херцеговину, Србију и Хрватску, као и да се састао са Слободаном Милошевићем и "оптужио га за учешће у ратним злочинима".

Након тог путовања, додаје се, Бајден је позвао на укидање ембарга на оружје Босни и Херцеговини и захтевао да САД предводе Запад у одговору на, како се наводи, "српску агресију".

Како пише у документу, Бајден је 30. јула 1993. године предложио детаљан план за опстанак Сарајева, који укључује одредбе за укидање ембарга Уједињених нација на оружје за Босну и Херцеговину, повећање хуманитарне помоћи и појачан дипломатски притисак на преговоре и споразум о прекиду рата.

Наводи се и да је наставио да показује близак интерес за Босну и Херцеговину након Дејтонског мировног споразума 1995. године, којим је рат окончан.

"Након путовања 2001. године у регион, укључујући Босну и Херцеговину, Бајден је Сенату поднео извештај у којем се наводи да "Балкан није стратешка споредна представа", истиче се у документу.

Каже се и да је једно од првих страних путовања Џоа Бајдена као потпредседника САД било у Сарајеву, у мају 2009. године, када се обратио парламенту БиХ, "јасно стављајући до знања да је будућност Босне и Херцеговине у евроатлантским институцијама, али да би се кренуло ка даљој интеграцији, руководство БиХ мора учинити више на премошћавању етничких подела и у заједничком деловању у корист свих Босанаца".

У тексту се подсећа да су током администрације бившег председника Барака Обаме, САД, предвођене Бајденом, увеле санкције Милораду Додику због "активне опструкције Дејтонског споразума, шаљући снажан сигнал да САД неће толерисати претње суверенитету или територијалном интегритету Босне и Херцеговине".

У документу се наводи да Џо Бајден "зна да је, ако хоћемо да БиХ успе, потребна стабилна и стална подршка САД".

Додаје се да је "нажалост, под председником Доналдом Трампом утицај САД у региону избледео јер је Европску унију сматрао за противника и доводио је у питање вредност НАТО-а".

 

петак, 29. март 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво