Поточари, 24 године од злочина у Сребреници

У Меморијалном центру у Поточарима обележена је 24. годишњица злочина у Сребреници. Уз помен страдалима, укопани су посмртни остаци 33 идентификоване жртве.

Комеморацији су присуствовале бројне високе делегације и званице, а изјаве упућене јавности односиле су се на потребу доношења закона о забрани негирања геноцида.

И породице жртава су поручиле да починиоци злочина морају да признају своја недела како би се наставио живот на овим просторима.

Све оне који имају било какве информације о жртвама које се и даље воде као нестале замолили су да проговоре како би сви убијени могли наћи смирај, а њихове породице и родбина имати место где ће доћи и молити се за њих.

Званичници су посебну пажњу посветили, како се наводи, "негаторима геноцида" који су протеклих година све гласнији и острашћенији у својој злој накани.

"Негирање геноцида је његова последња фаза, а то се мора зауставити доношењем адекватног закона", поручио је високи представник у БиХ Валентин Инцко, који је рекао да ће се побринути да се то што пре догоди.

Он је критиковао негирање геноцида, што се, како каже, и данас може чути од неких званичника из Републике Српске.

"То су њихови ружни политички ставови. Имамо две одлуке међународног суда и тај суд је, као највише тело, у танчине и у хиљадама докумената документовао шта се овде догодило", казао је Инцко у Поточарима.

Рекао је и да ће се залагати за усвајање закона о забрани негирања геноцида у БиХ.

Председник Организационог одбора за обележавање 24. годишњице геноцида над Бошњацима, Хамдија Фејзић, позвао је високог представника међународне заједнице у БиХ Валентина Инцка да искористи своја овлашћења и прогласи усвојеним закон о забрани негирања геноцида.

Фејзић је подсетио на међународног суда којом је, како је рекао, дефинисано да се у Сребреници десио геноцид истичући да упркос томе власти босанскохерцеговачког ентитета РС покушавају да ревидирају пресуду Суда у Хагу и изједначе злочинца и жртву.

Комеморацији су присуствовали и и преживели Сребреничани, породице, родбина, учесници Марша мира, ултрамаратонци, бициклисти...

Верски део данашњег програма предводио је реису-л-улема Исламске заједнице у Босни и Херцеговини Хусеин Кавазовић.

Прочитани су и одломци из романа "Дервиш и смрт" те проучена илахија "Шехиди" и изведен "Сребренички инферно" који је написао Џемалудин Латић.

Комеморацији није присуствовао нико од званичника Србије.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво