Додик са Палмером: За БиХ најбоља демилитаризација

Председавајући Председништва БиХ Милорад Додик састао се у Сарајеву са замеником помоћника државног секретара САД Метјуом Палмером и том приликом поручио да је против чланства БиХ у НАТО, као и да је за БиХ најбољи процес демилитаризације.

Милорад Додик је новинарима након састанка са Метјуом Палмером рекао да у оквиру аранжмана са НАТО-ом, под називом Партнерство за мир, може да се одвија одређена сарадња, те да такав формат сарадње имају и Србија и Русија, преноси РТРС.

На Палмерову констатацију да МАП не значи коначан НАТО статус, Додик је рекао да се залаже за смањење војног потенцијала БиХ и да је заговорник демилитаризације БиХ, а против НАТО пута БиХ из добро познатих разлога.

Навео је да је сада кључно питање у БиХ формирање власти и да су, према његовом мишљењу, створени услови за то.

Додик је изјавио и да је Палмеру рекао да поступања представника Републике Српске у заједничким институцијама морају да буду у оквиру резолуције Народне скупштине Српске о војној неутралности.

Нагласио је да је америчкој делегацији рекао да је за БиХ најбољи процес демилитаризације.

"Рекао сам им да има простора да се затражи кандидатски статус БиХ у ЕУ и да они у томе могу да помогну, ако хоће", рекао је Додик, оценивши разговор као добар.

Према његовим речима, америчку делегацију обавестио је да ће органи БиХ бити врло брзо формирани.

Пренео је и да је Палмеру рекао да не очекује да ће урадити било шта изван његове познате политике, нити ишта против Србије на билатералном и на мултилатералном нивоу.

"Рекао сам да ћемо да пратимо политике које Србија води према НАТО-у и решења са Приштином", навео је Додик.

Према његовом мишљењу, самопроглашено Косово је донело бахату одлуку о таксама, али сада је то ствар Европљана.

"Они (Косово) су продукт међународне политике која је била лоша дуго година. Они утичу на њих, они су дозволили да се руши међународни споразум Цефта", закључио је Додик.

Како је потврђено за РТРС, Додик је рекао да поштује САД као моћну земљу и подржава сарадњу са овом државом, залажући се за отворену комуникацију са америчким званичницима, али и истакао да је због учесталих страних интервенција добрим делом изгубљена снага за креативност унутар БиХ којој треба дати шансу да сама наде унутрашњи консензус о многим питањима.

Додик се сагласио са Палмером о потреби развоја нових путева за односе САД и БиХ, али и истакао да, што се њега лично тиче, не моли и не тражи да му се укину санкције које су увеле САД.

Палмер је пренео Додику да подржава Дејтонски споразум, Републику Српску, њене институције и њене симболе, у складу са законом.

Састанку Додика и Палмера присуствовала је и амерички амбасадор у БиХ Морин Кормак, а све време састанка била је истакнута застава Републике Српске.

Палмер се претходно састао са члановима Председништва БиХ. Међутим, Додик је напустио састанак након петнаестак минута, јер није била истакнута застава Републике Српске.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи