Ђукановић: Нема сумње у руску уплетеност у дешавања у Црној Гори

Председник Црне Горе Мило Ђукановић каже да нема никакве дилеме да су руски држављани били уплетени у оно што се догађало у тој земљи током избора 2016. године и да су то људи са легитимацијама одређених државних служби.

У интервјуу за италијанску телевизију РАИ, на питање да ли верује руском председнику Владимиру Путину, с обиром да Русија не одобрава чињеницу да је Црна Гора у НАТО-у и да су два руска држављанина била укључена у покушај атентата на њега, навео да Русија има своје интересе и да покушава да их реализује "утолико агресивније уколико препозна више слабости у европској политици".

Сматра да је важно да Европа сачува визију пуног уједињења и интеграције Балкана.

Према његовим речима, никога не изненађује што Русија негира умешаност својих људи у покушај атентата на њега.

"Видели смо да се данас та прича понаваља у случају 'Скрипаљ' у Великој Британији, а наспрам тога 'и у Црној Гори и Британији стоје аргументи велики као град'. Нема никакве дилеме да су руски држављани били уплетени у то што се догађало у Црној Гори и да су то људи са легитимацијама одређених државних служби. Тиме сам вам дао и одговор колико можемо веровати супротним аргументима који се чују на ову тему", уверен је Ђукановић.

Рекао је и да су европске интеграције Западног Балкана пут без алтернативе и од изузетног значаја не само за развој региона, него и стабилности и конкурентност Европе.

"Црна Гора – лидер у региону у процесу приступања ЕУ"

На питање да ли се нада да ће Црна Гора што пре сама ући у ЕУ или ће се улазити у блоковима, Ђукановић је рекао да је Црна Гора данас испред других земаља Западног Балкана, односно лидер у преговарацком процесу са Унијом.

Коментаришући ситуацију на Косову, црногорски председник је рекао да је стање у региону оптерећено тим, али и са још два проблема која су пренета из времена кризе бивше Југославије.

"Осим стања у односима Београд-Приштина ту су и проблем Босне и Херцеговине и проблем Мекедоније. Наш интерес је да сва та питања по могућности што пре буду затворена квалитетним и што дуже одрживим одговорима", навео је Ђукановић.

"Ми снажно подстичемо лидере у Београду и Приштину да истрају у преговорима под покровитељством Федерике Могерини и да дођемо до решења које ће значити затварање тешког историјског проблем у односима Београда и Приштине", додао је црногорски председник.

Ђукановић је упозорио да је у трагању за тим решењем важно познавати специфицне проблеме региона Западног Балкана.

"Не треба ићи ка решењима која могу угрозити увек ровиту балканску стабилност", оценио је Ђукановић и поручио да је Црна Гора спремна да даље, разговарима у региону и са ЕУ, доприноси проналажењу решења која ће покушати да одговоре тим циљевима.

"И данас актуелни проблеми из 90-тих"

Упитан на кога је мислио када је у обраћању у Европском парламенту говорио о извесним ретроградним снагама у балканском региону, Ђукановић је навео да је 90-их година постојао проблем са ретроградним политичким идејама које су, према његовим речима, ишле у правцу поделе простора бивше Југлосавије између националистичких и великодржавниих творевина.

Ђукановић је рекао да је та политика довела до рата, огромних страдања, губитка живота и на крају поражена, и да се показало да на Балкану може да функционише мултиетничка демократија.

"Нажалост данас, након 25 година од догађаја који је означио крај рата, Дејтонског споразума, говоримо да ова три проблема, која су пренета из тог периода, још нису завршена и она реално генеришу нове проблеме, оживљавају реторику 90-их", рекао је Ђукановић, а преносе подгоричке Вијести.

Како је рекао, данас чешће него у претходних 20 година са одређених адреса у региона могу чути поруке које сматра врло сличним онима из 90-их, а то је да решење није у оваквој композицији региона, него прекомпозицији и стварању великих држава.

"Мислим да је то крајње ретроградна идеја, да је нажалост показала већ довољно своје слобости, да их сви имамо у памћењу и да нећемо дозволити да Западни Блакан опет залута истим путем", закључио је Ђукановић.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи