Македонија, Уставни суд одбацио захтеве противника референдума

Македонски Уставни суд одбацио је иницијативе за оцену уставности референдума о споразуму са Грчком, чиме је Македонија прескочила последњу озбиљну препреку пред изјашњавање 1,6 милиона уписаних гласача о будућем путу те државе, заказаном за 30. септембар.

Одбацивање захтева за оцену уставности подржало је седам од укупно девет судија македонског Уставног суда, јављају македонски медији.

Иницијативе за оцену уставности предали су ванпарламентарна странка Левица, Светски македонски конгрес и један грађанин Куманова, оштро критикујући споразум са Грчком као противан македонским националним интересима, те истовремено, позвали на бојкот гласања.

Иако је било мало вероватно да ће Уставни суд у Скопљу спречити референдум, другачија одлука тог тела довела би у незгодан положај владу премијера Зорана Заева, те читав низ међународних званичника који су подржали споразум Македоније и Грчке.

Судија Уставног суда Елена Гошева предложила је да се, привремено, одложе све активности везане за референдум, што је већина њених колега одбацила, чиме је ова епизода у Уставном суду Македоније окончана.

Гошева је, аргументујући свој став, рекла да је референдумско питање двосмислено и да је на њега могуће одговорити на осам начина.

Суштину приговора садржаних у те три иницијативе представља тврдња да министар спољних послова Никола Димитров није имао право да потпише споразум о имену, већ то право припада искључиво председнику Ђорђу Иванову, једном од главних противника споразума са Грчком.

Судија Дарко Костадиновски оценио је да је одлука о расписивању референдума "имала недостатке, али да је то не чини противуставном".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво