Први извештај ОЕБС-а о референдуму у Македонији

ОЕБС је представио први извештај о референдуму 30. септембра у Македонији, на којем ће се грађани изјаснити о споразуму са Грчком о новом имену те бивше југословенске републике. У извештају стоји да је питање правилно формулисано, али да постоји забринутост због могућих притисака на дан гласања.

Пасивна регистрација бирача је прилика да се изврши притисак и застрашивање бирача, а могућност укључивања страних актера могла би да угрози референдумски процес, пише у извештају.

Наводи се и да су власти покренуле свеобухватну реформу изборног процеса, која је предвидела и многе промене, али је овај посао остао недовршен и већина препорука ОЕБС-ове Канцеларије за демократске институције и људска права (ОДИХР) неће бити укључене у референдумски процес.

Што се тиче политичке климе, ОЕБС је приметио да споразум са Грчком остаје предмет многих дискусија и бројних контроверзи између политичких партија са којима су разговарали представници Мисије.

Речено је, наводи се, да је предвиђена скромна кампања с обзиром на то да су средства ограничена.

У извештају стоји да су неки од испитаника изразили страх од могућег мешања лобиста са стране и застрашивања гласача.

"Неколико заинтересованих страна је приметило недостатак експлицитних одредби којима се регулише учешће страних актера у кампањи и примећује да би њихово евентуално мешање могло угрозити референдумски процес", додаје се у извештају.

Наводи се и да су сви саговорници приметили да се очекује да ће кампања бити вођена одвојено у етничким заједницама.

"Неки од саговорника навели су да би то такође могло укључити застрашивање и притисак на бираче етничких Албанаца који ће, како се очекује, чинити значајан део бирача", наводи се у извештају.

Извештај ОЕБС/ОДИХР сачињен је на основу разговора представника Мисије са представницима институција, партија, медија, цивилног друштва и међународне заједнице.

Референдум ће, како се наводи, надгледати око 270 посматрача.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво