Хрватска министарка: Граничне спорове решавати на суду

Граничне спорове међу земљама југоисточне Европе, који се не могу решити билатерално, боље је препустити међународном суду него арбитражи, изјавила је у Минхену хрватска министарка спољних и европских послова Марија Пејчиновић Бурић.

Марија Пејчиновић Бурић је нагласила да Хрватска, која има нерешену границу са Србијом и БиХ, жели да те проблеме реши независно од процеса њиховог приступања Унији, пренела је Хина.

Европска унија је, наиме, недавно представила нову стратегију за Западни Балкан у којој предлаже арбитражни модел решавања спорова који се не могу решити преговорима.

О томе је на међународној конференцији о безбедности у Минхену говорио и председник Европске комисије Жан-Клод Јункер, који је поручио да ће због "лошег искуства Хрватске и Словеније" земље Западног Балкана морати да реше своје граничне спорове пре него што уђу у ЕУ.

"Ако се тај процес води у доброј вери, онда то може да се постигне кроз билатерални разговор. Тамо где то није могуће, према нашем искуству најбоље би било ићи на сталне судове, међународни суд у Хагу и међународни суд за право мора у Хамбургу", рекла је хрватска министарка новинарима у Минхену, где се одржава међународна конференција о безбедности. 

Она сматра да стални судови имају више искуства, те да "можемо бити сигурни да ће обе стране моћи да прихвате такве одлуке", пренела је Хина

Хина подсећа да су се Загреб и Љубљана, након што границу нису успели да договоре преговорима,обратили арбитражном суду у Хагу који је већину спорног Пиранског залива доделио Словенији.

Словенија жели да спроведе одлуку, али је Хрватска не прихвата јер су, како тврди, словеначки званичници компромитовали арбитражни поступак, те уместо тога нуди наставак преговора.

Шефица хрватске дипломатије сматра да преговори са Словенијом, који су трајали 25 година, нису добар пример за остале земље, али тврди да је Загреб "спреман да их доврши" и да је "решење врло близу". 

"Врло смо близу могућег решења, али треба бити отворен с обе стране. То је билатерално питање и може да се реши само ако су обе стране заинтересоване", рекла је Пејчиновић Бурић.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара