Уочи Вучићеве посете Хрватској, "бура" се не стишава

Упркос позиву хрватске председнице Колинде Грабар Китаровић да се заустави "вербални рат" на линији Загреб–Београд, уочи прве званичне посете председника Србије Александра Вучића, у Хрватској се не стишава бура изазвана најавом те посете.

Долазак Вучића – свакодевна је тема у медијима, али и парламенту и Влади, а прећутана је само у говору премијера Андреја Пленковића у уторак у Европском парламенту у Стразбуру.

И док удовице хрватских ветерана и удружења ветерана припремају протест због посете председника Вучића, хрватски парламентарци су сложни у једном – да је дијалог између две државе нужан да би се решили проблеми.

Опозиција, међутим, не верује да ће након посете председника Вучића доћи до било каквих помака у односима две државе.

Неки посланици најутицајније ХДЗ, чији је премијер Пленковић председник, попут Миљана Бркића, министар одбране Дамир Крстичевић и неки из опозиције сматрају да Вучић неизоставно треба да се извини за говор у Глини, 1995. године.

Готово сви електронски медији на својим порталима објавили су тај, за њих спорни говор у Глини, а понеки не пропуштају прилику да Вучића називају четником.

Бивши генерални секретар те странке Домагој Иван Милошевић, не осврћући се на захтеве за извињење српског председника, акценат ставља на привредну сарадњу.

За портал Нет рекао је да су "хрватско-српски односи јако оптерећени последицама агресије на Хрватску, али чувати и волети своје не може и не сме искључити сарадњу са суседима".

"Са свим суседима треба разговарати, а посебно са Србијом, у коју су хрватски привредници уложили милијарде куна, што је важно за тржиште", каже Милошевић и додаје да је "Хрватска лидер Западног Балкана и ту позицију мора задржати и на привредном и на политичком плану".

Посланик ХДЗ-а Јосип Ђакић потврдио је данас у Сабору да ће Заједница жупанијских удружења и чланова хрватских војних инвалида домовинског рата (ХВИДР) подржати протесте поводом најављене Вучићеве посете.

Протест ће, казао је, бити организован јер српске власти нису испуниле критеријуме и мерила која су са Србијом договорена у претприступним преговорима Србије и ЕУ.

"Неопходни добри односи" 

Из најутицајније опозиционе СДП истичу да су неопходни добри односи Хрватске и Србије, али и свих земаља у региону, те самим тим и дијалог.

"Ипак, кажу да је тешко рећи да је ово баш најбоље време за Вучићев долазак с обзиром на атмосферу која влада. Изјаве ни са једне стране не охрабрују и с обзиром на њих, било какав помак у решавању спорних питања готово да је немогућ", каже Домагој Хајдуковић. 

На констатацију да је његов колега Бојан Главашевић изјавио да му је Вучићев долазак "апсолутно неприхватљив", те да је неопходно да се извини, Хајдуковић каже да је то став на који Главашевић има право, али и да Вучићево извињење не би било наодмет.

"Вучић би требало да се извини лично због улоге у рату коју је имао и то извињење не би требало да буде формално, већ искрено", сматра Хајдуковић.

Извињење би, како се наводи, радо чули и у опозиционом Живом зиду, због Вучићевих изјава, али и због, како кажу, политике Србије која се не ограђује од четништва чија иконографија је неретко виђена у последње време и у Србији, али и Хрватској.

И они као и СДП сматрају да неких посебних помака у разговорима неће бити. У тој странци сматрају и да цела ситуација у вези са позивањем Вучића указује на некоординацију "између два брда, Банских двора и Пантовчака", јер видљиво је, каже Хајдуковић, да између председнице и премијера о томе није било консултација.

"Мислим да се ништа неће променити док су ове гарнитуре на власти, јер су закопане у историји. Много је отворених питања, од питања несталих, сукцесије, повратка архивске грађе", рекао је посланик Бранимир Буњац из Живог зида.

Сматра да се том посетом српског председника скреће пажња од битнијих тема као што је, на пример, "Агрокор".

Према речима Буњца, у Живом зиду не мисле да тим поводом има неслагања председнице и премијера, већ да је реч о некој врсти кампање у коју је Колинда Грабар Китаровић већ кренула.

"Она је активна, меша се у све и у оно што јој није у надлежности и не верујем да због овога неће бити кандидаткиња за председницу своје досадашње странке", закључио је Буњац.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво