Кривичне пријаве за ракетирање Банских двора 1991.

Хрватска је, 26 година након рата, објавила крај истраге о ракетирању Банских двора. Поднето је шест кривичних пријава, против пет држављана Србије и једног држављана Хрватске, који се терете за ратни злочин против цивилног становништва и убиство у покушају високих државних званичника.

Како се осумњичени не налазе на територији Хрватске за њима ће, како је најављено, бити расписане потернице, а тражиће се и одређивање истражног затвора.

На конференцији за новинаре Директората полиције говорили су начелник Управе криминалистичке полиције Анте Гудељ, Јадранко Карлушић из Војне полиције и Јурица Илић из Жупанијског државног тужилаштва у Загребу.

Полиција за ратни злочин против цивилног становништва и убиство у покушају високих државних представника терети тадашњег команданта 5. ваздухопловног корпуса генерал мајора Љ. Б., начелника у противваздушне одбране С. Ј., начелника 105. ловачког бомбардерског пука Ђ. М., референта у тадашњем КОС-у ратног ваздухопловства Ч. К. и два пилота извршитеља Р. Д. и Д. Л.

Речено је и да је авион који је бомбардовао Банске дворе полетео из Удбине, а напад је извршио држављанин Хрватске који данас ради као пилот у Јужноафричкој Републици.

Изложивши детаље догађаја од пре 26 година, новинарима је речено да је истрага била сложена и систематска.

"Данас смо створили такав скуп чињеница да подносимо кривичну пријаву против шест особа, пет држављана Србије и једне особе која је држављанин Хрватске. Оно што је битно констататовати је да је уложен велики напор и да су у овом делу крим истраживања учествовали и Безбедносно-обавештајна агенција (СОА) и Војна безбедносно-обавештајна агенција (ВСОА).

Како се истиче, пријављују се шест људи који су учествовали у планирању и извршењу напада на Банске дворе. Тог 7. октобра 1991. године с два авиона извршено је бомбардовање с циљем дестабилизације РХ", рекао је на почетку прешице Анте Гудељ, начелник управе крим полиције, пренео је портал Индекс.

Гудељ је навео да је том приликом једна особа је том приликом погинула, а четири су рањене.

Материјална штета је, како је рекао, преко 35 милиона куна, а хрватска полиција је детектовала, анализирала, након 26 година, и процесуирала наведених шест починилаца тих кривичних дела.

"Тих шест особа је пријављено за убиство званичника највиших државних тела у покушају. Друго кривично дело за које се сумњичи тих шест људи је ратни злочин против цивилног становништва", додао је Гудељ.

"С обзиром на то да се особе против које су поднете кривичне пријаве не налазе у Хрватској, биће расписане међународне потернице, а биће покренуте и друге радње", рекао је Јурица Илић из Жупанијског државног тужилаштва у Загребу.

Илић је навео и да ће за свих шест особа бити тражен истражни затвор.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи