Локалне власти и НВО траже забрану скупа у Блајбургу

Више од шест месеци левичарске партије и невладине организације у аустријској покрајини Корушкој траже забрану скупа у Блајбургу јер, кажу, велича ревизионизам и окупља неонацисте и оне који подржавају НДХ. И локалне власти придружиле су се захтевима за забрану.

Уз границу са Словенијом, у магловитој котлини сместио се аустријски градић Блајбург. Успаван током целе године, осим у неколико дана маја.

На хиљаде људи из Хрватске сваке године долазе у Блајбург како би се сећали погинулих усташа који су страдали на крају Другог светског рата. Немали број међу њима је на себи је носио обележја побеђене идеологије из Другог светског рата што је узнемиравало локално становништво, па је полиција контролисала учеснике скупа.

Међутим, од ове године постоје позиви да Блајбуршки скуп треба потпуно забранити. Међу њима су најгласнији представници градске власти.

"Нисмо задовољни јер на скуп под покровитељством Хрватске католичке цркве комеморација жртвама из Другог светског рата, долазе усташе и неонацисти из целе Европе. То није нешто што има смисла и хоћемо то да забранимо", поручује градоначелник Блајбурга Борис Височник.

Каже, неки учесници скупа остану у граду два-три дана а, за време скупа, мештани не излазе из кућа и затварају радње.

"Носе старе усташке униформе, нажалост, по нашем закону то није забрањено. Имају такође значке које покушавају да продају. То смо прошлог пута забранили", наводи Височник.

Један од главних организатора Блајбуршке комеморације је бивши министар културе Хрватске.

Златко Хасанбеговић поручује да свака жртва, без обзира на којој страни пала, има право на достојан гроб. А њихови потомци и преживели имају право да обележе те жртве на начин који сматрају најприхватљивијим", додаје бивши хрварски министар културе.

Усташке ознаке у Блајбургу, тврди, носе провокатори. Верује да је иницијатива за забрану скупа политичка игра регионалне странке Зелених Аустрије.

"Ја вам гарантујем да аустријска држава неће забранити комеморацију у Блајбургу", каже Хасанбеговић.

Његовом колеги, историчару Хрвоју Класићу, сметају државничке поруке које се одатле упућују, али и прећуткују.

"Ја бих волео да једном неко ко тамо дође и говори да осуди НДХ и усташки покрет као такве, али да каже да жртвама треба одати комеморацију", наводи Класић.

Скуп у Блајбургу, осим у време премијера Хрватске Зорана Милановића, финансирао је Хрватски сабор, а посећивали су га бројни премијери и председници. Не и Фрањо Туђман.

Хасанбеговић потврђује да Туђман никада није био на службеној комеморацији.

Следећа блајбуршка комеморација, ако не буде забрањена, биће одржана у мају следеће године.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи