Изетбеговић: БиХ се креће ка ЕУ и НАТО, али преспоро

Бошњачки члан Председништва БиХ и лидер СДА Бакир Изетбеговић тврди да се БиХ креће у правом смеру, ка ЕУ и НАТО, али преспоро.

Изетбеговић је у интервјуу за Дневни лист рекао да разлози који воде сукобима међу лидерима су истрајавање на постизању "ратних циљева", нарочито на страни коју предводи председник Републике Српске и СНСД-а Милорад Додик.

"Жао ми је што сам понекад и ја принуђен да учествујем у тим препиркама које нас не воде нигде, али би моје ћутање охрабрило и интензивирало кампању других страна. А то би било опасно за све нас", оценио је Изетбеговић.

"Јер, речима се испробава где су границе, има ли простора за следећу фазу – за прелазак са речи на дела која воде разноврсним поделама БиХ. И зато ће се отпор који пружа СДА наставити све док трају тежње за било каквим поделама босанскохерцеговачке државе, њених институција, територије, друштва", навео је Изетбеговић.

Изетбеговић је нагласио да БиХ иде ка чланству у Европској унији и НАТО-у и ка постизању нормалнијег животног стандарда њених грађана.

"Идемо у том смеру, али преспоро", рекао је додавши да тешко да и може брже "када се узме у обзир комплексност система доношења одлука, број актера који у њима учествује, терет новије историје и емоција које се из ње генеришу, наш менталитет, себичност многих политичара".

Сматра да су решења за бољи живот свих народа у БиХ једноставна, те да је "потребно само више одговорности и доследности, а мање себичности и тврдоглавости".

Сматра и да не треба инсистирати ни на чему што није заједнички интерес свих народа и грађана БиХ и о чему, каже, нема, и не може бити договора.

Али, зато, како је напоменуо, треба интензивно радити на битним процесима о којима је постигнут договор.

"Потребно је убрзати интеграције у ЕУ и активацију Акцијског плана за чланство у НАТО, убрзати реализацију реформске агенде и интензивирати изградњу инфраструктуре. И држати се договора. За ова четири најбитнија приоритета имамо консензус и усвојене планове и стратегије, али стално долази до нових премишљања, одустајања, тактизирања", навео је Изетбеговић.

Посебно је, каже, важно решити проблем у односима Бошњака и Хрвата у БиХ.

"Хрвати се жале да им други бирају представнике, Бошњаци упорно траже једнакост у Мостару, Стоцу, Ливну, Кисељаку. Неприхватљиво је да су у Средњебосанској жупанији, где скоро двотрећинску већину чине Бошњаци, њихова деца присиљена да се образују по школском програму државе Хрватске, да добијају дипломе са шаховницом", рекао је Изетбеговић.

Упитан да ли је могуће постићи договор са Драганом Човићем о начину бирања представника власти, Изетбеговић је рекао да мисли да је Човић одвећ тврд преговарач, да делује по принципу "све или ништа", и да ће на крају добити "ништа, као и увек до сада".

На питање шта мисли о изјави Милорада Додика да "странци највише потпаљују Бошњаке, те да би Хрвати требало да престану да слушају странце", Изетеговић је одговорио да "нити странци потпаљују Бошњаке нити Хрвати слушају странце".

"Надам се да неће слушати ни Додика, који им је 'одузео сва права у Републици Српској'", додао је Изетбеговић.

"Странци одавно пасивно посматрају што се дешава у БиХ, примају добре плате већином не радећи ни оно што им је обавеза, и више личе на ватрогасце него на потпаљиваче", закључио је Изетбеговић.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво