Република Српска уочи референдума

У Републици Српској је на снази референдумска ћутња уочи сутрашњег изјашњавања грађана да ли су за то да се 9. јануар слави и обележава као Дан РС. Председник Милорад Додик очекује велику излазност и подршку грађана овом питању.

Србима у БиХ ово није прво изјашњавање на овај начин. Деведесетих су одлучивали о останку у СФРЈ, изјашњавали се о предложеним мировним плановима. Непосредна демократија први пут ће се опробати у облику референдума у постдејтонској земљи.

Места за гласање биће она иста која ће се недељу дана касније користити за изборе.

"По логици ствари нема посматрача јер је ово реферндумски процес у односу на изборни који је другачији. Овде је субјект референдумског процеса грађанин, појединац, а изборног је политички субјект и тамо имате заинтересоване за посматраче. Ми нисмо одбили никог од посматрача али нисмо добили ниједну пријаву", каже Синиша Каран из Републичке комисије за спровођење референдума.

Иако се званично ћути о референдуму, прича се о предстојећим локалним изборима. У центру Бањалуке партије представљају своје кандидате.

Иако готово увек подељени, питање 9. јануара ујединило је власт и опозицију. Опозиција међутим сматра да власт користи референдум за прикупљање поена за изборе, док, са друге стране, владајући СНСД све билборде и плакате, уместо изборима посетио је референдуму. Главни актери не стрепе од дана после.

"Апсолутно се не плашим било каквих санкција. То су изјаве које се користе у дневнополитичке сврхе и мислим да део међународне заједнице покушава да се оправда бошњачким политичким елитама јер су нас довели у такву ситуацију", сматра Бранислав Бореновић из ПДП-а.

Председник Републике Српске Милорад Додик истиче да би на Инцковом месту био ригиднији.

"Ми ћемо 26. обележавати 25. и бићемо радосни. А Инцко, он има 24.000 евра плату у Сарајеву и ако нешто не говори и не прави озбиљну ситуацију, губи тих 24.000. Ја бих вероватно био ригиднији на његовом месту и правио проблеме", напомиње Додик.

Могућим санкцијама запретио је Високи представник у БиХ јер се спровођењем референдума не поштује одлука Уставног суда.

"Мислим да ће прича да се сведе на једну политичко-правну димензију где ће се референдум и његове последице оспоравати кроз тај контекст да се одлука Уставног суда не може поништити референдумом и да ће та игра да пређе на ту страну. Такође мислим да ће се ова хистерија и страст смиривати, нарочито након локалних избора у БиХ", сматра Жељко Будимир са бањалучког Факултета политичких наука.

За дан о којем ће грађани рећи свој суд узет је 9. јануар када је на Палама проглашена Српска република БиХ, чији је назив неколико месеци касније промењен у Република Српска.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се