Ковачић: Ситуација се компликује, могућа "велика хаварија"

Позив УО Савета за спровођење мира у БиХ да власти у Републици Српској не одрже референдум компликује ситуацију у региону, упозорио је Јован Ковачић, оснивач и председник "think-tank" организације "East-west bridge".

Јован Ковачић је истакао да постоји огромна могућност да дође до велике хаварије. Додаје да, препорука Савета за спровођење мира у БиХ долива уље на ватру, јер та институција није реаговала на неке друге догађаје, који се су у "новијој историји" дешавали у региону.

"Преко Босне и Херцеговине преламају се сукобљени интереси Истока, Запада и Блиског истока, због чега је 'могућност велике хаварије огромна'", упозорава Ковачић, у дану у којем је Савет за спровођење мира у БиХ позвао РС да одустане од референдума, а државни врх Србије одржао хитне консултације тим поводом.

Истиче да међународна заједница сада мора да се позабави узроком свих проблема, "а да би то урадила како треба, када већ хоће да се укључује у целу нашу причу, мора да буде поптуно објективна и не сме да буде никако ни на чијој страни, јер то је једини начин да се дође до првог решења у нашем проблему".

Рекао је да не сме једној страни да се толерише више, а другој страни да се не толерише ништа.

"То само прави додатни притисак, још веће разочарење, стресове и проблеме. Међународна заједница мора да постане део решења, а део решења је објективност, све остало је део проблема", подвукао је Ковачић.

Ковачић је додао и да не види велике "грешке у кроацима" са српске стране, јер је из Београда поручено да Србија и Срби желе да се ситуација стабилизује, док је у Бањалуци речено да расписивање референдума о Дану Републике није уперен ни против кога нити против било које институције већ да представља рашичишћавање једног односа.

"Не видим са српске стране неких великих 'грешака у корацима', нарочито када се упореди са неким веома тешким реакцијама из суседства, у Хрватској и Босни и Херцеговини", оценио је Ковачић.

Регион је у интересантној позицији, каже и констатује да му је жао што се Савет за спровођење мира у БиХ није на исти начин бавио и квалитетом, професионалношћу и објективношсћу Уставног суда БиХ.

"И то је исто велики проблем, јер ако се занемарује извор проблема, а гледате само последице, то је једнократна акција. Али, ако се бавите питањем где је извор проблема и решите извор проблема, онда све остало лакше пада на своје место", сматра Ковачић.

Додао је да је сада добар моменат за даље преговоре, јер је потребно видети који је најповољнији излаз из постојеће ситуације.

"Србија је гарант Дејтонског споразума и она је де факто играч те приче. Она може да утиче на све актере", закључио је Ковачић.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво