Читај ми!

Пензионисани генерал Ђукић ухапшен у Црној Гори

Некадашњи командант Моторизоване бригаде Книнског корпуса Борислав Ђукић ухапшен је по хрватској потерници на аеродрому Тиват, приликом повратка за Београд. Ђукић, који је држављанин Србије, терети се за наводни ратни злочин над цивилима деведесетих година прошлог века, саопштио је Документационо-информативни центар "Веритас". Ђукићу одређен екстрадициони притвор.

Црногорска полиција потврдила да је генерал Ђукић (66) ухапшен у суботу на аеродрому у Тивту. Ђукић је приведен истражном судији Вишег суда у Подгорици који му је одредио екстрадициони притвор, преноси Бета.

Према документацији којом располаже "Веритас", Ђукић је као комадант 221. Моторизоване бригаде 9. Книнског корпуса ЈНА оптужен за рушење бране на Перући, наводи Фонет.

Директор "Веритаса" Саво Штрбац каже за РТС да је Ђукић примио наређење да сруши брану од својих претпостављених коју је пренео својим потчињенима. "То је било у јануару 1993, после хрватске акције 'Масленица'. Заиста је та брана минирана, а тада сам живео тамо, и срећом није потпуно пoрушена, додајe Штрбац.

Оптужницом су још обухваћени комадант 9. Книнског корпуса ЈНА Ратко Младић, командант Српске војске Крајине Миле Новаковић и командант свих пограничних јединица Милиције РСК Милан Корица. Оптуженима је 1993. одређен притвор и за њима је расписана потерница која је још на снази.

Оптужницом из 1995. они се терете за ратни злочин против цивилног становништва почињен у јануару 1993. године.

Генерали Младић и Новаковић издали су 28. јануара 1993. налог Ђукићу и Корици, а они својим потчињенима, да се постави велика количина експлозива и тако брана на Перући припреми за рушење.

Постављено је око 30 тона експлозива, након чега су налогодавци повукли своју војску с тог подручја, а експлозив је потом активиран индуктором и детонирајућим штапинима.

Због експлозије је дошло до урушавања и оштећења бране, односно рушења торња на њој. Настала штета процењена је на тадашњих 25,5 милиона марака.

Захваљујући правременој интервенцији радника Хидроелектране "Перућа", спречен је, према оптужници, циљ рушења бране – потпуно потапање и довођење у опасност живота више од 50.000 становника Сиња, Триља и Омиша.

Име Борислава Ђукића налази се на списку Државног тужилаштва Хрватске процесуираних за ратне злочине пред хрватским правосуђем, који је пре две године достављен и Министарству правде Србије.

У том документу, поред његовог имена, наводи се да је истрага против његове групе отворена 1993, а оптужница подигнута 13. децембра 1995. и да се поступак води пред Жупанијским судом у Сплиту.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара