субота, 26. мај 2012. | Изаберите писмо: Latinica



 

Насловна > Вести > Регион > Прва Граматика црногорског језика

петак, 03. сеп 2010, 17:48 -> 18:00

Прва Граматика црногорског језика

После две године припрема, прво издање Граматике црногорског језика појавило се на киосцима у Црној Гори. Рад трајао две године, а њени аутори су црногорски и хрватски стручњаци.

На киосцима у Црној Гори појавило се прво издање Граматике црногорског језика, ауторског тима састављеног од црногорских и хрватских лингвиста.

crnogorski-jezik.jpg

Рад на првој службеној граматици црногорског језика трајао је две године, а њени аутори су црногорски лингвиста Аднан Чиргић и хрватски стручњаци Иво Прањковић и Јосип Силић.

Један од њених аутора, Аднан Чиргић, рекао је за дневник Побједа да је савремени црногорски језик у својој првој граматици "добио адекватан опис".

"У Црној Гори су коначно створени услови за одбацивање комплекса инфериорности и језичке подређености неким другим културним центрима из којих се донедавно креирала језичка политика", рекао је Чиргић.

Он је рекао да су усвајањем Граматике и Правописа "уважене све битније особине савременог црногорскг језика".

Након усвајања Општег закона о образовању у Скупштини, владин Савет за опште образовање усвојио је прошлог месеца Граматику црногорског језика.

Део стручне јавности успротивио се усвајању Граматике, а главне примедбе односиле су се на наводну доминацију архаизама и ослањање на граматику хрватског језика.

Чиргић је одбацио критике као злонамерне, оцењујући да црногорска граматика "није ништа више ослоњена на хрватску него што је на српску и босанску граматику".

Општи закон о образовању чију је оцену уставности прошле недеље затражила опозиција још није почео да се примјењује, па ће и ове године као наставни предмет у школама бити уписан матерњи језик.

1
коментари број коментара 7 | cwпошаљи коментар
(понедељак, 06. сеп 2010, 18:25)
anonymous [нерегистровани]
oпошаљи одговор

врх врхова

ово је стварно предскаѕање да ће скоро пропаст света...нек пропадне и није штета...црногорски правоспис..ахахахахаха!!!

1
(понедељак, 06. сеп 2010, 18:24)
anonymous [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Milo_Crnogorac

Jel ti zao Srbine ? To i jeste svrha naseg novoz jezika..u CG srecno zivimo sa muslimanima i hrvatima....vi ste nam smetali :D

1
(понедељак, 06. сеп 2010, 13:57)
Njegos nekad danas Franjo [нерегистровани]
oпошаљи одговор

...

Ja sam cuo da su cak izmislili i nova slova. :p

1
(недеља, 05. сеп 2010, 20:54)
anonymous [нерегистровани]
oпошаљи одговор

casna crna gora

kukala vam gramatika draga crna goro kad vam je pisu jedan musliman i dva hrvata. samo napred

1
(недеља, 05. сеп 2010, 16:54)
anonymous [нерегистровани]
oпошаљи одговор

neverovatno

pa ljudi dal je ovo moguce.....? nas predivni jezik od rata dozivljva sve vece satanizovnje.... sta je sledece???? gramatika vojvodjanskog jezika.......

1
(петак, 03. сеп 2010, 18:49)
Lingua link [нерегистровани]
oпошаљи одговор

:D

Баш ми је драго да се двогодишњи труд комшија исплатио... Очекује се да у Србији од наредне школске године буде уведена настава на црногорском језику, мислим не би требало да се крше права мањина на образовање на матерњем језику...зар не? Ма смејурија. Али нема потребе ни коментарисати...Ово је Балкан :). Све је ту одавно јасно....Овим темпом за пар година бићу полиглота светског калибра, можда дотерам и до 10 + језика, ко зна...:D

1
(петак, 03. сеп 2010, 18:40)
Tanja iz Kalifornije [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Izasla je...

gramatika novopecenog "jezika" i autori i izdavaci se nadaju ogromnom "interesovanju" i "prodaji".
Creators of Twilight zone

1
1