Читај ми!

Сејф ал Ислам: Невин сам

Гадафијев син Сејф ал Ислам поручио главном тужиоцу Међународног суда Луису Морену Окампу да је невин и да ће то доказати. Неки афричке земље одбијају да сарађују са Међународним судом, јер сматрају да је пристрасан.

Тужилаштво Међународног кривичног суда у Хагу потврдило је да, преко посредника, контактира са Сејф ал Исламом, који тврди да је невин и да ће то доказати пред судом.

"Забринутији је, међутим, шта ће се догодити после, када га суд прогласи невиним. Ми, ипак, сматрамо да имамо јаке доказе против њега", рекао је главни тужилац суда Луис Морено Окампо.

Упркос чињеници да постоје прилично јаки наводи да се Сејф ал Ислам налази у Нигеру, главни тужилац Међународног суда није желео да коментарише те наводе, већ је само рекао да не зна где је Гадафијев син.

"Сазнали смо такође да постоји група плаћеника која покушава да га пребаци у неку другу земљу. Покушавамо то да спречимо", истакао је Окампо.

Пошто је Нигер потписник Римског статута Међународног кривичног суда и има обавезу да ухапси његове оптуженике, постоје гласине да је крајња дестинација Сејф ал Ислама Зимбабве, јер је председник те земље Роберт Мугабе био дугогодишњи пријатељ Моамера Гадафија.

Афрички проблеми

Свака од земаља потписница Римског статута обавезна је да на својој територији ухапси осумњичене за којима је издата потерница.

Међутим, кредибилитет суда често се дободи у питање последњих година у Африци.

Многе земље афричког континента побуниле су се против политике Међународног суда наводећи да се то тело непропорционално и селективно фокусира на злочине у њиховим земљама.

Ове тврдње су довеле до тога да је Афричка унија саветовала својим чланицама да више не испуњавају налоге и да се не налазе више у обавези да то чине.

Неке од чланица, попут Малавија, Чада и Кеније, већ су се неколико пута оглушиле о захтеве Међународног суда да ухапсе суданског председника Омара ал Башира, који је неколико пута био на њиховим територијама.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво