Прво ослобађање војника, па примирје

Израел неће потписати мировни споразум уколико не буде ослобођен израелски војник који се налази на територији под контролом Хамаса, изјавио је одлазећи премијер Ехуд Олмерт.

У последњих месец дана, од када је Израел обуставио офанзиву на Газу, Египат је био медијатор између Израела и радикалног Хамаса, и сходно мировном спорузуму о којем је преговарано, Израел би требало да постепено смањи блокаду на граници са Газом у замену за обуставу шверца оружја и напада на Израел са територије Газе.

Египат је надгледао преговоре и о ослобађању затвореника - стотина Палестинаца које држи Израел у замену за једног израелског војника Гилада Шалита, кога су чланови Хамаса заробили у јуну 2006. године.

Хамас је тражио да се договор о примирју одвоји од договора о размени заробљеника, али Олмерт је повезао ова два договора. У саопштењу се наводи да Израел неће ући ни у какав мирови аранжман пре него што буде ослобођен Гилад Шалит.

И Хамас је донекле унео новине у своје захтеве тражећи да се договори примирје у трајању од 18 месеци, са могућношћу да се продужи. Портпарол радикалне војне групације из Газе, Фавзи Бархум рекао је да Израел инсистира на примирју без одређивања рокова.

Египат је укључен и у трећи део компликованих преговора - 22. фебруара биће домаћин разговорима о помирењу између Хамаса и супарничког Фатах покрета умереног палестинског председника Махмуда Абаса.

Хамас је преузео контролу над појасом Газе од снага лојалних Абасу у јуну 2007, а Абас је заузврат распустио владу коју је предводио Хамас и успоставио ривалску администрацију на Западној обали.

Представници Хамаса и Фатаха одржали су недавно припремне преговоре у Каиру, у позитивној атмосфери, и расправљали су о судбини политичких активиста које држе Хамас у Гази и Фатах на Западној обали, наведено је у заједничком саопштењу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
4° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво