Тежак пут до Авганистана

Парламент Киргизије још увек није изгласао владин нацрт закона о затварању америчке ваздухопловне базе у тој земљи. Питање транзита опреме преко Русије и централне Азије, кључно за снабдевање америчких трупа у Авганистану. Вашингтон трага за алтернативним путевима. Казахстан одобрио само пролаз "материјалних добара у цивилне сврхе".

Парламент Киргизије још увек није изгласао владин нацрт закона о затварању америчке ваздухопловне базе на аеродрому Манас у Бишкеку, чиме купује време за додатне преговоре са САД, оцењује Ројтерс.

Одбор за одбрану и безбедност парламента Киргизије одобрио је владин нацрт Закона о затварању америчке ваздухопловне базе на аеродрому Манас у Бишкеку, а пре него што дође до посланичке расправе, треба да прође кроз Одбор за међународну политику и уставно уређење.

Намеру да се затвори база коалиционих снага први пут је саопштио председник Киргизије Курманбек Бакијев током посете Москви, 3. фебруара, образлажући одлуку недовољним износом закупа и негативним односом киргиског друштва на присуство америчких војника.

Питање транзита опреме преко Русије и централне Азије од суштинског је значаја за снабдевање америчких трупа у Авганистану, посебно због одлуке Киргизије да затвори војну базу Манас, која је била од виталног значаја за каолиционе снаге. Зато Вашингтон убрзано трага за алтернативним путевима.

Проблеме америчких трупа посебно је увећала прошлонедељна диверзија у севернозападном Пакистану, у којој су исламски милитанти дигли у ваздух мост и тако пресекли главни пут за снабдевање снага САД у Авганистана.

Казахстан је одобрио пролаз материјалних добара преко своје територије, али не и оружја, намењених коалиционим снагама предвођеним САД у Авганистану, саопштило је казахстанско министарство спољних послова.

"Казахстан је дао сагласност за пролаз преко своје територије материјалних добара како би из позадине подржали амерички контингент у Авганистану", рекао је портпарол министарства Ержан Ашикбајев.

Ашикбајев је објаснио да се ради "само о транспорту материјалних добара у цивилне сврхе" и додао да ће о "техничким" детаљима транзита бити договорено у преговорима са САД.

Ваздухопловна база Манас налази се 35 километара од престонице Киргизије Бишкека, а америчке снаге су се стационирале у њој пошто су свргле талибанску владу у Авганистану крајем 2001. године.

САД су поред Манаса основале и базу у суседном Узбекистану који је 2005. године протерао америчке трупе са своје територије, после спора око људских права, тако да је база у Киргизији остала једини амерички војни објекат у региону.

Таџикистан, сусед Авганистана, и Русија су већ дали сагласност да опрема и материјална добра за коалиционе снаге у Авганистану иду преко њихове територије.

Узбекистан, још једна од кључних земаља преко које би могла да се успостави рута снабдевања снага у Авганистану, а који нема баш добре односе са Вашингтоном, још се није изјаснио по том питању.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи