Швајцараци за продужетак споразума са ЕУ

На референдуму у Швајцарској готово 60 одсто грађана одлучило да држављанима земаља чланица Европске уније и даље дозвољавају да живе и раде у њиховој земљи. Резултатом задовољни представници швајцарске власти, Румуни и Бугари на раду у Швајцарској али и Брисел.

Великом већином, грађани Швајцарске одлучили су да држављанима земаља чланица Европске уније и даље дозвољавају да живе и раде у њиховој земљи.

Резултати показују да је готово 60 одсто бирача подржало садашње мере, упркос страховањима од растуће незапослености због дубоке рецесије.

Резултат значи да ће право на рад бити проширено и на најновије чланице Уније - Румунију и Бугарску, на чије су се грађане односила извесна ограничења.

Представници власти не крију задовољство због исхода изјашњавања, као ни Румуни и Бугари на раду у Швајцарској.

Олакшање је видно и у Бриселу. Швајцарска влада поздравља резултат референдума. Он значи наставак спровођења споразума од пре неколико година и Швајцарске миграционе политике.

"Ово је олакшање. То је Швајцарска коју волимо. Дирнути смо. Славимо ову велику победу и "да" које су Швајцарци рекли Румунији и Бугарској, а пре свега Европи", рекла је румунска новинарка Мируна Кока-Козма.

Резултат гласања је одраз зрелости и мудрости у Европи која је погођена кризом а пред искушењем протекционизма и ксенофобије, противних општим интересима. То је и подстицај отварању нових радних места, рекао је потпредседник Европске комисије Жак Баро.

Ипак, нису сви "за". Највећа странка у земљи, Народна партија, позивала је грађане да одбаце споразуме и водила кампању против имиграната, користећи чак и постере на којима три гаврана кљуцају мапу Швајцарске.

Подржале су је неке грађанске групе у Женеви и у кантонима где се говори италијански и немачки, због страха од доласка великог броја људи из Француске и Италије.

Гласачи који су гласали "не" показали су да су Швајцарци забринути због растуће незапослености и урушавања система социјалне заштите услед ширења слободе кретања и боравка. Нисмо разочарани, иако смо очекивали победу, рекао је Тони Брунер из десничарске партије СВП.

Швајцарска није чланица Европске уније, али је пре 7 година потписала са њом низ споразума којима се прихватају радници из држава чланица, али се и Швајцарцима омогућава приступ тржиштима рада у Унији.

Милион и осамсто хиљада Швајцарских радника су странци, а чак 400 хиљада Швајцараца ради у другим земљама Европе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи