Русија и Израел огорчени због покушаја негирања Холокауста

Руски председник Владимир Путин и израелски премијер Бенјамин Нетанјаху открили су споменик "Свећа сећања" у центру Јерусалима одајући почаст херојском подвигу бранилаца и становника опкољеног Лењинграда у Другом светском рату, пренео је Тас.

Споменик је подигнут у једном од највећих паркова, који се налази у непосредној близини зграде израелског Министарства спољних послова, Врховног суда и Кнесета (парламента).

Русија и Израел огорчени су покушајима негирања Холокауста и ревидирањем резултата Другог светског рата, изјавио је Путин на церемонији отварања споменика.

"Желео бих да напоменем са захвалношћу и признавањем да Израел посебну пажњу придаје очувању истине о одлучујућем доприносу Совјетског Савеза победи над нацизмом", рекао је Путин и доадао са су у Израелу, као и у Русији, људи забринути, узнемирени и огорчени покушајима негирања Холокауста, ревидирањем резултата Другог светског рата и оправдавањем убица и злочинаца.

Споменик отворен у Јерусалиму симбол је "дубоког заједничког сећања", нагласио је Путин.

Опсада Лењинграда, данашњег Санкт Петербурга почела је 8. септембра 1941. и трајала је 872 дана.

Према различитим проценама, између 641.000 и милион становника Лењинграда је преминуло услед глади, бомбардовања и артиљеријског гранатирања.

Макрон: Одлучно против мржње и нетолеранције

Председник Француске Емануел Макрон рекао је да је његова земља одлучна у борби против мржње и нетолеранције који доприносе расту антисемитизма у Француској.

Макрон је један од неколико десетина светских лидера који присуствују церемонијама у Меморијалном центру "Јад Вашем" у Јерусалиму поводом обежавања 75 година од ослобађања логора Аушвиц.

"Мрачна сенка антисемитизма поново је рођена. Антисемитизам се вратио", рекао је Макрон, који се данас састао са преживелима Холокауста, преноси Ројтерс.

Нагласио је да је "његова одлучност да делује против ове појаве тотална".

Емануел Макрон се претходно састао са преживелима Холокауста француског порекла у меморијалном центру, који је подигнут у знак сећања на 76.000 Јевреја који су током Другог светског рата пребачени у логоре смрти попут Аушвица.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи