Си и Кисинџер: Надамо се...

Хенри Кисинџер и Си Ђипинг међу најзначајнијим званицама Новог економског форума, који се у организацији "Блумберг фондације" одржава у Пекингу. Си је истакао да Кина не жели трговински рат, али и да га се не плаши. Родоначелник дипломатских односа САД и Кине, Хенри Кисинџер тражи додатни ангажман две стане како би се премостиле разлике.

Пекинг је домаћин Новог економског форума "Блумберг фондације" о економији, инвестицијама, иновацијама и климатским променама. На форуму је 500 представника влада, компанија и експерата из 60 земаља.

Домаћин, кинески председник, позива на глобалну сарадњу за добробит човечанства, те истиче да Кина не жели трговински рат, али га се не плаши.

Кинески лидер рекао је да жели трговински споразум са Сједињеним Америчким Државама, али може да узврати у случају нових санкција.

"Иновације су главни задатак савременог доба. У новој научној револуцији и индустријској трансформацији ниједна земља не може бити једини иноватор или уживати сама у свим предностима. Кина је спремна да ради са Сједињеним Америчким Државама и другим земљама у свету како би корист имали сви", поручује Си Ђинпинг.

На форуму америчка пословна делегација и бивши амерички државни секретар Хенри Кисинџер. Захваљући његовом раду америчка спољна политика променила је правац деловања, што је довело до успостављања дипломатских односа са Кином.

"Желим вам још много здравих година живота у којима ћете наставити да промовишете односе између Кине и Сједињених Америчких Држава", рекао је Си Кисинџеру.

Кисинџер, коме је 96 година, каже да је у последњих 50 година Кину посетио сто пута и да је сведок огромних промена. Та земља, каже, има сопствену стратегију развоја која не може да се схвати као претња. Нада се да ће кинеско-амерички трговински преговори бити успешни.

"Времена су се променила, а значај односа Сједињених Америчких Држава и Кине је још израженији. Потребни су додатни напори да се пронађу решења за разлике и да две земље наставе сарадњу у разним областима, које су важне за њих и цео свет", нагласио је Кисинџер.

Страни гости хвале допринос Кине светском миру и развоју. Спремни су да се укључе у иницијативу "Појас и пут" коју је Си Ђинпинг покренуо 2013. У Пекингу су и лидери шест главних међународних економских и финансијских институција. Први пут Кристалина Георгијева као директорка ММФ-а, који поклања велику пажњу сарадњи са Кином.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи