Нереди у Тбилисију због руског посланика

Демонстранти у Тбилисију су испровоцирани посетом руског посланика покушали да упадну у парламент Грузије, пробивши кордон полиције. Полиција је одговорила сузавцем и гуменим мецима. Више од 200 особа је повређено у нередима. Председник скупштине поднео оставку.

До метежа је дошло изненада после говора посланика руске Думе Сергеја Гаврилова а претходно је одржан велики скуп испред здања парламента.

"У ишчекивању преговора са владом полиција је употребила силу против нас. Све ово се дешава јер је влада позвала руског посланика Сергеја Гаврилова који подржава отцепљње наших региона. Он мрзи све што је грузијско. Апеловали смо на владу да му не дозволи долазак у Грузију. Он не само да је прешао нашу границу већ је и седео у парламенту на месту председника Скупштине. Ово је највеће понижење за наш народ, зато су грађани овде упрскос сузавцу и гуменим мецима које полиција испаљује", навео је представник опозиционе партије Европска Грузија Гиги Угулава.

Више од 200 људи повређено је у протестима у Тбилисију, када је полиција употребила сузавац и гумене метке, саопштио је грузијски министар здравља Заза Бокуа и додао да је половина повређених још у болници.

Његово саопштење је издато убрзо након што је председница Салома Зурабишвили рекла да ће скратити посету Белорусији и да ће се вратити у Тбилиси због кризе која је избила због доласка руског посланика у грузијски парламент, преноси АП.

Она је Русију назвала "непријатељем и окупатором" чија, како је навела, пета колона стоји иза насилних немира и упозорила на ризик од поделе бивше совјетске државе, преноси Ројтерс.

Грузијски премијер Мамука Бактадзе такође је оптужио грузијске опозиционе лидере за насиље. Оценио је да је реакција народа била искрена, али да су протесте преузели, како је рекао, лидери деструктивне опозиције који су прекршили закон и Устав.

У међувремену, председник Скупштине Грузије Иракил Кобакидзе поднео је оставку, саопштио је генерални секретар владајуће странке Грузијски сан Каха Каладзе. 

Руски утицај у Грузији остаје политички осетљиво питање. Две земље од рата 2008. године немају дипломатске односе а Москва признаје независност два отцепљена региона, Јужне Осетије и Абхазије, где се сада налазе руске трупе.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво