Забележен највећи број избеглица у последњих 70 година

Број људи који беже од рата, прогона и сукоба прешао је 70 милиона 2018. године, што је највиши број који је Агенција УН за избеглице забележила у скоро 70 година свог постојања.

Подаци из годишњег извештаја Агенцијe УН за избеглице (УНХЦР) "Глобални трендови", показују да је близу 70,8 милиона људи у свету присилно расељено, а то је двоструко више него пре 20 година.

У саопштењу се наводи да се ово односи на три главне групе - избеглице, тражиоце азила и расељена лица у границама сопствених земаља којих има и највише – 41,3 милиона.

Укупни пораст броја расељених лица наставио је да превазилази стопу налажења решења за расељена лица, за избеглице најбоље решење добровољан, безбедан и достојанствен повратак својим кућама, док остала решења подразумевају интеграцију у заједнице пријема или пресељење у треће земље, наводи се у извештају.

Према речима високог комесара УН за избеглице Филипа Грандија, у свакој избегличкој кризи, ма где да је и ма колико дуго да траје, мора да постоји несмањени нагласак на решења и елиминацији препрека повратку.

"Ово је сложен задатак на коме је УНХЦР перманентно ангажован, али који захтева и да се све земље уједине за добро свих. То је један од великих изазова данашњице", рекао је Гранди.

Када се ради о Србији, у претходних 12 месеци око 1.500 угрожених избегличких породица добило је стамбена решења у оквиру Регионалног стамбеног програма, међутим положај око 16.600 угрожених интерно расељених породица се није значајно поправио.

Наводи се да је, спровођењем новог Закона о азилу и привременој заштити, порастао број особа којима је одобрен избеглички статус, међу којима су непраћена деца - избеглице, и унапређени су начини њиховог издвајања од миграната у ирегуларном транзиту.

"Агенција УН за избеглице наставиће снажно да подржава грађане и власти Србије на овом путу солидарности и и доброте", представник Високог комесара УН у Србији Ханс Шодер.

Признавање и одржива интеграција избеглица и интерно расељених лица која се не могу безбедно и достојанствено вратити кућама остаје приоритет и у будућности, закључено је у саопштењу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи