Асанж затворен у британској верзији "Гвантанама"

Оснивач "Викиликса" Џулијан Асанжа је свој седмогодишњи боравак у еквадорској амбасади у Лондону, који је окончан његовим хапшењем у четвртак, због мањка приступа интернету и здравственој нези и немогућности да изађе напоље, оценио као неподношљив, а "Блумберг" наводи да би услови у којима сада борави могли да буду много гори пошто је смештен у британску верзију америчког затвора за терористе "Гвантанамо".

Асанжов пријатељ Вон Смит, који је био једна од последњих особа која је посетила Џулијан Асанжа у еквадорској амбасади пре хапшења наводи да је Асанж након појављивања пред судом у британскопј престоници, спроведен у Белмарш, преноси Блумберг.

Затвор Белмарш у југоисточном делу Лондона пореде с затвором на Куби, пре свега због тога што су у британском "Гвантанаму" смештени изузетно опасни затвореници.

У Белмаршу је казну служио, између осталих, Абу Катада, који је описиван као десна рука Осаме бин Ладена, некадашњег вође Ал Каиде, за подручје Европе, као и четворица мушкараца који су покушали да изведу самоубилачки напад у лондонском систему јавног превоза.

Блумберг оцењује да би одабир локације где ће Џулијан Асанж чекати даље судске одлуке могао да указује на строги приступ који су британске власти заузеле по питању притварања 47-годишњег Асанжа, док се он буде борио против изручења САД које га терете за откривање владиних тајни.

Наводи се да у Белмаршу има затвореника различитих профила, од нижих преступника до одељења које држи најопасније затворенике у земљи.

Извештај инспектора описао је услове као "екстремно клаустрофобичне", а приступ теретани и библиотеци је више ограничен. 

Агенција наводи да ће овакво окружење бити потпуна новост за Асанжа, пошто је 2010. године, док је чекао одлуку британских власти по захтеву Шведске да јој га изруче, провео девет дана у другом лондонском затвору Вондсворт.

Када је ослобођен уз кауцију његов адвокат је услове у затвору назвао "дикенсовским", док је сам Асанж рекао да је у време проведено у том викторијанском затвору "имао времена за размишљање".

"Током мог боравка у викторијанском затвору, имао сам времена да размислим о условима тих људи широм света који су тежи од оних са којима се суочавам", рекао је тада оснивач Викиликса, преноси Блумберг.

Агенција наводи да би једна мала затворска корист за Асанжа могла бити дуготрајна здравствена њега.

"Он није био у могућности да се лечи протеклих седам година", рекао је његов адвокат Јен Робинсон новинарима испред лондонског суда у четвртак.

Оснивач Викиликса Џулијан Асанж ухапшен је у Лондону након што му је Еквадор укинуо азил после седам година и одузео држављанство.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво